اسرائیل درخواست آمریکا برای توقف شهرک سازی را رد کرد

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون پس از دیدار با همتای مصری اش اظهار نظر می کرد

دولت اسرائیل درخواست آمریکا برای پایان دادن به هرگونه گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را رد کرده است.

یک سخنگوی دولت اسرائیل گفت سرنوشت این شهرک ها باید در جریان گفتگوهای صلح با فلسطینیان روشن شود و تا آن موقع وضعیت موجود باید ادامه یابد.

این اظهارات در واکنش به سخنان هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکاست که گفته بود درخواست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای توقف عملیات ایجاد شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری، شامل همه شهرک هاست و نباید استثنایی وجود داشته باشد.

این درخواست ساعاتی پیش از برنامه ملاقات محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با آقای اوباما در کاخ سفید مطرح شده و به گفته خبرنگاران در طی سال های اخیر اولین باری بود که مقام های آمریکا با این صراحت و قاطعیت خواستار توقف شهرک سازی در کرانه باختری شده بودند.

خانم کلینتون در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود که باراک اوباما در دیدار اخیر خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل"خیلی روشن" درخواست توقف کلیه فعالیت های شهرک سازی را کرده بود.

هیلاری کلینتون گفت: "نه برخی شهرک ها، نه شهرک های جدا افتاده، نه رشد طبیعی شهرک ها، هیچ استثنایی نیست. ما فکر می کنیم که پایان گسترش شهرک سازی به نفع تلاش هایی است که مشغول آن هستیم."

دولت خودگردان فلسطینی می گوید که از سر گیری گفت و گوهای صلح با اسرائیل را مردود می داند مگر آنکه اسرائیل کلیه موانع جاده ای را برداشته و فعالیت های شهرک سازی در منطقه اشغالی کرانه باختری را متوقف کند.

انتظار می رود محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان، امروز پنجشنبه 28 ماه مه، در جریان مذاکره با آقای اوباما بر این شرایط تاکید کند.

حدود 500 هزار یهودی در بیش از 100 شهرک در کرانه باختری و شرق بیت المقدس که از زمان اشغال آنجا در سال 1967 ساخته شده زندگی می کنند.

براساس "نقشه راه صلح" که مورد حمایت آمریکاست و در سال 2003 طرح شد، اسرائیل موظف به متوقف کردن کلیه فعالیت های شهرک سازی از جمله "رشد طبیعی" این شهرک هاست.

این طرح همچنین از دولت خودگردان فلسطینی می خواهد پیکارجویانی را که به اسرائیل حمله می کنند سرکوب کند.

مطالب مرتبط