"بحران اقتصادی وضعیت حقوق بشر را بدتر کرده است"

سازمان عفو بین الملل در تازه ترین گزارش سالانه خود هشدار داده که بحران اقتصادی باعث شده است که وضعیت حقوق بشر در جهان به مراتب بدتر شود.

این سازمان در گزارش سال 2009 خود تاکید کرده است که بحران اقتصادی نه تنها توجه را از موارد نقض حقوق بشر در دنیا کاسته بلکه مشکلات جدیدی را نیز به وجود آورده است.

بنابر گزارش سازمان عفو بین الملل، افزایش قیمت ها به معنای آن است که میلیون ها نفر در آفریقا و آسیا برای فراهم کردن اساسی ترین مایحتاج روزانه خود دست و پا می زنند و هرگونه اعتراض آنها با سرکوب شدید مواجه می شود.

این گزارش می افزاید درگیری های سیاسی به آن معناست که مردم جمهوری دموکراتیک کنگو، کره شمالی، نواز غزه و دارفور به شدت زجر می کشند.

بمب ساعتی

در این گزارش چهارصد صفحه ای که از مجموع 157 کشور جمع آوری شده، آمده است که تلاش برای احیای اقتصاد جهان، وضعیت حقوق بشر را تحت الشعاع قرار داده است.

به گفته این سازمان این فقیرترین مردم جهان هستند که بار بحران اقتصادی را به دوش می کشند و میلیون ها نفر با عدم امنیت و هتک آبرو مواجه هستند. کارگران مهاجر در چین، بومیان آمریکای لاتین و بعضی از کشورهای آفریقایی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اند و اگر نسبت به وضعیت خود اعتراض کنند، با خشونت مواجه می شوند.

آیرین خان، دبیر کل سازمان عفو بین الملل گفت:" مجموعه ای از مشکلات اجتماعی، مالی و سیاسی از وضعیت حقوق بشر یک بمب ساعتی ساخته است که هر لحظه ممکن است منفجر شود."

وی اضافه کرد: " اگر دولت ها نتوانند با نقض حقوق بشر که فقر را تشدید می کند مبارزه کنند و نتوانند به درگیری های مسلحانه که موجب خشونت بیشتر می شود خاتمه دهند، احیای اوضاع اقتصادی نه تداوم خواهد داشت و نه ممکن خواهد بود."

خلاصه ای از گزارش درباره مناطق مختلف

آفریقا

گزارش عفو بین الملل درباره آفریقا به سه منطقه جنگی اصلی اشاره می کند: جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی و سودان.

در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو، گزارش سازمان عفو بین الملل حاکی از رفتار خشونت آمیز دولت و شورشیان با غیر نظامیان است. تجاوز جنسی به زنان و به آتش کشیدن خانه های آنها از جمله مواردی است که به آن اشاره شده است.

در سومالی نیز این غیرنظامیان هستند که بیشترین آسیب را در اثر درگیری ها دیده اند. ده ها هزار نفر برای گریختن از مناطق جنگی آواره شده اند و صدها نفر در جریان جنگ خشونت آمیز در موگادیشو، پایتخت کشته شده اند.

در سودان، اعدام شورشیان، بازداشت فعالان حقوق بشر و اخراج گروه های امداد رسان پس از صدور حکم بین المللی بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهور از جمله مواردی است که در گزارش به آن اشاره شده است.

کشورهای دیگر از جمله زیمبابوه و اتیوپی نیز برای تحریک و زندانی کردن اعضای مخالف دولت مورد انتقاد قرار گرفته اند.

آسیا

در گزارش عفو بین الملل در مورد آسیا آمده است که با افزایش قیمت کالاهای اساسی، به طور کلی منطقه بیشتر در گودال فقر فرو رفته است.

گزارش سازمان عفو بین الملل به افزایش تلفات غیرنظامی ، سوء استفاده مقامات دولتی در افغانستان و بیجا شدن بیشتر از یک میلیون نفر در پاکستان اشاره کرده است.

این گزارش به نقل از دفتر امنیتی سازمان های غیردولتی افغانستان می نویسد که در نتیجه حملات شورشیان و عملیات نیروهای بین المللی در سه ماه نخست سال جاری میلادی 342 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند.

وزارت صحت افغانستان گزارش داده است که از 29 میلیون جمعیت برآورد شده در افغانستان، 9 میلیون نفر با کمبود غذا روبرو هستند و بدین ترتیب آنان در معرض امراض مسری و فصلی قرار دارند.

گزارش سازمان عفو بین الملل همچنین می نویسد که حدود سیصد هزار افغان به دلیل جنگها و خشکسالی مجبور به ترک خانه هایشان شدند. شماری از بیجا شدگان صد ها کیلو متر را برای رسیدن به اردوگاه های واقع در نزدیکی هرات و کابل پیموده اند و آنان یا کمکی از سوی نهادهای بین المللی دریافت نکرده اند و یا کمک ها بسیار ناچیز بوده است.

در برمه، دولت کمک های بین المللی برای مقابله با خرابی های گردباد نرگس را نپذیرفته و کسانی را که تلاش کردند به قربانیان این حادثه طبیعی کمک کنند، مجازات کرد. دولت همچنین به مبارزه خود علیه گروه های اقلیت با اعمال کار اجباری، شکنجه و قتل آنها ادامه داد.

در کره شمالی، میلیون ها نفر با گرسنگی روبرو هستند و هنگامی که سعی می کنند از کشور فرار کنند، بازداشت شده و به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شده و شکنجه می شوند.

خاورمیانه و آفریقای شمالی

گزارش سازمان عفو بین الملل با اشاره به حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه در دسامبر 2008، نوشته که این جنگ تعداد زیادی قربانی غیر نظامی داشته و ساخت دیوار مرزی به دور این منطقه مشکلات بسیاری در زمینه بهداشت و سلامتی به وجود آورده است. این جنگ همچنین فقر و سوء تغذیه برای یک میلیون و نیم نفر به همراه داشته است.

حماس و مقامات فلسطینی نیز متهم به سرکوب مخالفان سیاسی و بازداشت آنها شده اند.

در ایران، عراق، یمن و عربستان سعودی حکم اعدام به طور روزافزون اجرا شده است. زنان با تبعیض شدید روبرو هستند و بسیاری از آنها توسط همسران و اقوام مرد خود مورد رفتار خشونت آمیز قرار می گیرند.

اروپا و آسیای میانه

در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که غیر نظامیان بهای زیادی را در جریان درگیری بین نیروهای ارتش روسیه و گرجستان پرداختند. صدها نفر کشته و 200 هزار نفر بی جا شدند.

بسیاری از کشورها حقوق پناهجویان را زیر پا گذاشته و آنها را با اینکه احتمال داشت در کشورشان مجازات شوند، به آنجا بازگرداندند.

آزادی بیان در کشورهایی چون بلاروس، ازبکستان، ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای میانه به شدت محدود است.

قاره آمریکا

بنا بر گزارش سازمان عفو بین الملل، در ایالت متحده آمریکا حکم اعدام هنوز اجرا می شود و نگرانی درباره زندانیان گوانتانامو هنوز وجود دارد. البته گزارش عفو بین الملل به تلاش های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای تعطیل کردن این زندان اشاره کرده است.

در هائیتی و نیکاراگوئه زنان با خشونت و آزار جنسی روبرو هستند. این در حالیست که سقط جنین در این کشورها ممنوع است و بسیاری از زنان از ترس مجازات سکوت کرده و حتی به مقامات گزارش نمی کنند که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

عفو بین الملل همچنین اشاره می کند که خشونت بین دار و دسته های خیابانی در بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی به شدت رو به افزایش است و در گواتمالا و برزیل شواهدی مبنی بر دست داشتن پلیس در قتل جنایتکاران وجود دارد.

مطالب مرتبط