اعتراض به حضور بی‌حجاب دو نماینده زن در مجلس کویت

Image caption اسیل العوضی(سمت راست) به همراه دیگر نمایندگان مجلس جدید کویت

اولین نمایندگان زن مجلس کویت در تاریخ این کشور در جلسه افتتاحیه این نهاد که با حضور امیر این کشور برگزار شد، شرکت کرده اند.

دو تن از نمایندگان زن و یک وزیر دولت کویت بدون حجاب اسلامی در مراسم شرکت کرده اند که این امر با اعتراض چند نماینده اسلامگرا رو به رو شد.

این افراد این نمایندگان زن را متهم می کنند که با حضور بدون حجاب، قانون انتخابات را نقض کرده اند.

در انتخابات اخیر مجلس کویت چهار زن تحصیلکرده آمریکا توانسته اند به مجلس پنجاه نفری این کشور راه یابند.

زنان در کویت بیش از نیمی از رای دهندگان را تشکیل می دهند اما تا سال 2005 این حق را نداشتند تا در رای گیری شرکت کنند یا خود در انتخابات به صورت کاندیدا حضور یابند.

در دو دوره انتخابات گذشته زنان نتوانسته بودند به پیروزی دست یابند.

شیخ صباح آل احمد، امیر کویت از مجلس این کشور خواسته تا به بی ثباتی سیاسی در کشور پایان دهد.

طی سه سال گذشته، سه بار انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شده است.

امیر کویت مجلس قبلی را به دلیل آنکه سعی داشت تا نخست وزیر این کشور را به دلیل فساد استیضاح کند، منحل کرد. مجلس کویت در سال ۱۹۷۶ به مدت پنج سال و در سال ۱۹۸۶ نیز برای شش سال به حالت تعلیق در آمد. در کویت احزاب سیاسی وجود ندارند و نخست وزیر، اعضای دولت را انتخاب می کند. شیخ ناصر محمد الاحمد الصباح، نخست وزیر کویت از سال ۲۰۰۶ تا کنون، پنج بار به علت اختلافات سیاسی با نمایندگان استعفا داده است. مجلس پیشین کویت در تسلط محافظه کاران و اسلامگراها بود اما در مجلس فعلی نفوذ اسلامگرایان سنی کاهش یافته است.

مجلس کویت اگرچه اختیارات قانونگذاری دارد و بر عملکرد دولت نظارت می کند اما توان ساقط کردن دولت را ندارد و تنها می تواند به وزیران رای عدم اعتماد دهد.

مطالب مرتبط