یکی از معروف ترین ساعتهای جهان صد و پنجاه ساله شد

ساعت بیگ بن در میدان وستمینستر لندن، که یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی جهان به شمار می آید، امروز صد و پنجاه ساله شد.

نام بیگ بن، به لحاظ فنی، به بزرگترین زنگ این ساعت اشاره دارد اما به مرور زمان برجی که این ساعت در آن کار گذاشته شده است نیز به همین نام شناخته شده است.

برج بیگ بن و ساعت آن بعد از آتش سوزی سال 1834 که بخش عمده ساختمان قدیمی پارلمان بریتانیا در آن تخریب شد، بنا و به نماد بریتانیایی ها در سراسر جهان تبدیل شد.

این ساعت توسط وزنه های متعدد کار می کند.

مایک مک کن، فردی که در حال حاضر مامور مراقبت از بیگ بن است می گوید نگهداری از این ساعت آسان است و مهم ترین وظیفه او این است که این ساعت را سه بار در هفته کوک کند.

دن کروئیک شنک، مورخ بریتانیایی که برنامه ای تلویزیونی در باره شکوه و جلال معماری نئو-گاتیک به کار برده شده در کاخ وستمینستر تهیه کرده است، به بی بی سی گفت: "بنای برج بیگ بن در زمان خود بنایی بسیار مدرن بوده است. مصالحی که برای ساخت آن به کار برده شده مصالح مدرن بوده و مهندسی ساعت آن نیز یکی از شاهکارهای به جای مانده از دوره ویکتوریاست."

او افزود: "این برج در واقع در آن زمان یک آسمانخراش بوده و ساکنان لندن و بریتانیایی ها به آن به عنوان نمادی از آینده نگاه می کرده اند. هر چند نمای برج به سبک معماری های گذشته بوده اما نحوه ساخت آن کاملا حرکتی مدرن در معماری به حساب می آمده است."

ادموند دنیسون ساعت بیگ بن را بر اساس مشخصات تعیین شده از سوی جورج اریی، ستاره شناس بریتانیایی، طراحی کرد و ساعت سازی ایی جی دنت، که معروف ترین گروه ساعت سازی آن زمان بوده مسئول ساختن آن شد.

بیگ بن از زمانی که رسما در اواسط قرن نوزدهم به کار افتاد منطبق با رصدخانه گرینویچ دقیق ترین زمان را نشان داده است. منتقدان این ساعت گفته بودند که این ساعت به خاطر عظمتش نخواهد توانست زمان دقیق را نشان دهد.