سفر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا

اهود باراک

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، امروز به آمریکا سفر می کند تا با مقام های ارشد دولت آمریکا دیدار و مذاکره کند.

برنامه اتمی ایران، روند صلح خاورمیانه و موضوع شهرک های یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی، از موضوع های مورد بحث اهود باراک با مقام های آمریکایی اعلام شده است.

اهود باراک قرار است ابتدا در نیویورک با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دیدار کند.

وزیر دفاع اسرائیل سپس در واشنگتن با مقام های ارشد دولت آمریکا از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه، رابرت گیتس، وزیر دفاع و جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا، دیدار خواهد کرد.

اهود باراک دومین مقام ارشد اسرائیلیست که طی چند هفته به آمریکا سفر می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دو هفته پیش به آمریکا آمده بود تا با باراک اوباما،رئیس جمهوری این کشور، دیدار کند.

بعد از آن دیدار، باراک اوباما پایان سال 2009 میلادی یعنی 7 ماه دیگر را به عنوان موعدی برای ارزیابی موفق بودن روند دیپلماسی در برابر ایران اعلام کرد.

این بار هم برنامه اتمی ایران یکی از موضوع های مهم مورد بحث وزیر دفاع اسرائیل با مقام های آمریکاییست.

از موضوع های مهم دیگر، قضیه از سرگیری گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی هاست.

در همین رابطه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز چند روز پیش در واشنگتن با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفتگو کرد.

آقای اوباما بعد از آن دیدار بر تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی ها تاکید کرد. اما دولت اسرائیل هنوز به طور صریح این هدف را نپذیرفته است.

مقام های ارشد دولت اسرائیل همچنین درخواست آمریکا برای توقف ساخت و ساز در شهرک ها یهودی نشین واقع در سرزمین های فلسطینی را رد کرده اند.

اسرائیل کاتز وزیر حمل و نقل اسرائیل در آستانه سفر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا، توقف گسترش این شهرک ها را مانند اخراج ساکنان آن ها و غیرقابل قبول دانست.

با این همه، دولت آمریکا همچنان بر توقف کامل و بدون استثنای هرگونه ساخت و ساز در این شهرک ها تاکید دارد و می خواهد که مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها هر چه سریع تر آغاز شود.

کاخ سفید می گوید از این طریق خواهد توانست موضع واحد دولت های عرب علیه برنامه اتمی ایران را بدست بیاورد.

دولت آمریکا در حالی بر از سرگیری مذاکرات روند صلح خاورمیانه تاکید دارد که باراک اوباما این هفته قرار است به عربستان و مصر سفر کند.

باراک اوباما روز پنج شنبه این هفته در قاهره، پایتخت مصر خطاب به جهان اسلام سخنرانی خواهد کرد و به گفته کاخ سفید از مسجدی در قاهره بازدید خواهد کرد.

مطالب مرتبط