به روز شده:  15:35 گرينويچ - 31 مه 2009 - 10 خرداد 1388

آمریکا: کوبا آماده مذاکره در مورد مهاجرت است

اوباما

اوباما شماری از تحریم های آمریکا علیه کوبا را لغو کرده است

دیپلمات های آمریکایی می گویند، دولت کوبا موافقت کرده است که مذاکرات بین دو کشور درباره مهاجرت قانونی کوبایی ها به آمریکا مجددا آغاز شود.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال 2003 میلادی این گفتگوها را به حالت تعلیق درآورد.

دولت جورج بوش ممانعت کوبا از خروج برخی افرادی که از آمریکا برای ورود به کوبا ویزا دریافت کرده بودند را دلیل تصمیم خود اعلام کرده بود.

اما دولت باراک اوباما روز جمعه (22 مه) به کوبا اطلاع داد که آماده است در مورد از سرگیری مهاجرت قانونی کوبایی ها به آمریکا مذاکره کند.

گفتگو با کامبیز فتاحی از دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


دیپلمات های آمریکایی که خواسته اند نامشان فاش نشوند روز یکشنبه (31 مه) تایید کردند که کوبا رسما با پیشنهاد آمریکا موافقت کرده است.

به گفته این منابع، کوبا همچنین پیشنهاد کرده که گفتگوها شامل از سرگیری خدمات پستی مستقیم بین دو کشور و نیز مبارزه مشترک دو کشور با مواد مخدر و گروه های تروریستی شود.

تاریخ و محل انجام گفتگوهای آتی بین کوبا و آمریکا هنوز اعلام نشده است.

این در حالی است که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه این هفته در اجلاس سازمان کشورهای قاره آمریکا (OAS) در هندوراس شرکت خواهد کرد.

بازگشت مجدد کوبا به این سازمان و نیز لغو تحریم های تجاری آمریکا علیه کوبا دو موضوع مهم مورد بحث در اجلاس سازمان کشورهای قاره آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر از آمادگی خود برای گفتگو با رهبران کوبا خبر داده بود ولی تاکید کرده است زمانی تحریم های تجاری علیه کوبا را لغو خواهد کرد که حکومت کمونیستی کوبا برای برگزاری انتخابات آزاد اعلام آمادگی کند.

با این همه، بارک اوباما، در ماه آوریل امسال برخی از محدودیت هایی که جورج بوش در مورد سفر به کوبا و ارسال وجه نقد به این کشور در نظر گرفته بود را لغو کرد.

او همچنین ممنوعیت شرکت های مخابراتی آمریکا برای فعالیت در کوبا را نیز لغو کرده است.

برخی از سیاستمداران کوبایی الاصل در آمریکا که خواهان سرنگونی حکومت کوبا هستند از کاهش تحریم های آمریکا علیه کوبا به شدت انتقاد کرده اند.

بیشتر کوبایی ها در آمریکا در ایالت فلوریدا در جنوب شرقی آمریکا زندگی می کنند. این ایالت با کوبا فاصله زیادی ندارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.