وضعیت بغرنج حزب الله برای اوباما

حزب الله لبنان قدرتمندترین سازمان شبه نظامی در خاورمیانه به شمار می رود. این گروه لبنانی شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات آتی لبنان دارد.

به قدرت رسیدن حزب الله در لبنان می تواند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در تنگنا قرار دهد و وضعیت بغرنجی برای او درست کند.

آقای اوباما قرار است در اولین سفر خاورمیانه ای خود در هفته آینده در قاهره، پایتخت مصر در سخنانی، جهان عرب و اسلام را مخاطب قرار دهد.

این هفته دفتر بی بی سی در بیروت دسترسی نادری به نمایندگان شاخه نظامی حزب الله لبنان پیدا کرد.

خبرنگار بی بی سی با یک عضو شاخه نظامی در یک خانه امن در حاشیه بیروت با او دیدار کرد. این عضو حزب الله، نسبت به پیامی که قرار است آقای اوباما ارائه کند، بی اعتنا بود.

این عضو حزب الله می گوید: "ما اهمیتی نمی دهیم که چه کسی در قدرت است، ما تنها خواهان آن هستیم که ما را در آرامش بگذارند و در مسایل ما دخالت نکنند.پیام اوباما چیزی را تغییر نمی دهد."

حزب الله لبنان در اوائل دهه هشتاد میلادی با حمایت های مالی ایران و با هدف مبارزه با اسرائیل تشکیل شد. امروزه این گروه شیعی، یکی از قوی ترین گروه های شبه نظامی در خاورمیانه است.

در لبنان باور عمومی بر این است که حزب الله لبنان می تواند در انتخابات این هفته پارلمانی لبنان به پیروزی برسد.

در جنوب بیروت که تقریبا همه چیز در کنترل حزب الله است، پوسترهای انتخاباتی همه جا دیده می شوند.

شعارهای حزب الله می تواند متعلق به هر حزب سیاسی در جهان باشد. آنها خواهان ریشه کن کردن فساد و مبارزه با فقر وسیستم آموزشی بهتر هستند.

در کنار این پوسترها، تصاویر مردانی دیده می شود که در جنگ با اسرائیل کشته شده اند.

حزب الله آنها را شهید می خواند اما آمریکا و بریتانیا این افراد را تروریست می داند.

اخیرا دولت بریتانیا تصمیم گرفت که می تواند بین شاخه سیاسی و نظامی حزب الله لبنان تمایز قائل شود و وارد گفت و گو با شاخه سیاسی شده و شاخه نظامی را در فهرست گروه های تروریستی باقی بگذارد.

چریک ناشناسی که دیدیم، می گفت بریتانیا با فرق گذاشتن میان این دو، تنها خود را فریب می دهد.

مطالب مرتبط