سرهنگ 'جاسوس' ارتش لبنان بازداشت شد

Image caption انتخابات پارلمانی لبنان عرصه رقابت میان حزب الله و جریان طرفدار غرب است

مقام های امنیتی لبنان می گویند یک افسر بلندپایه ارتش را به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت کرده اند.

آنها گفته اند این سرهنگ ارتش لبنان هفته پیش در راستای طرح مقابله با افرادی که مشکوک به جاسوسی برای اسرائیل هستند، بازداشت شده است. در این طرح تا کنون بیش از سی نفر بازداشت شده اند.

بازداشت این سرهنگ ارتش لبنان پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان صورت می گیرد. در این انتخابات، حزب الله لبنان و متحدان مسیحی آن در برابر جریان طرفدار غرب قرار می گیرند.

حزب الله لبنان در سال 2006 با اسرائیل درگیری جنگی شد که منجر به خرابی های گسترده در لبنان شد. در این جنگ بیش از هزار لبنانی که بیشتر آنها غیر نظامی بودند کشته شدند. در اسرائیل نیز شمار تلفات این جنگ به 159 نفر رسید.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله خواهان مجازات اعدام برای افرادی شده که با اسرائیل همکاری کرده اند.

هفته پیش هم یک سرهنگ ارتش این کشور به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده بود.

طی هفته های اخیر در لبنان بازداشت هایی در ارتباط با شبکه جاسوسی اسرائیل صورت گرفته که عمده بازداشت شدگان سابقه خدمت در ارتش لبنان را داشتند.

ارتش لبنان توضیحی در باره بازداشت این افراد نداده است.

تعداد افرادی که به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده اند به سی نفر می رسد. بیش از بیست نفر از آنها رسما متهم به جاسوسی شده اند که تفهیم اتهام برخی از آنها به طور غیابی صورت گرفته است.

مقام های لبنان می گویند برخی از بازداشت شدگان، فعالیت های نظامی و غیر نظامی مربوط به نصب تجهیزات را به اسرائیل گزارش می دادند.

این افراد همچنین اطلاعاتی در باره رفت و آمدهای چهره های سیاسی لبنان را به طرف اسرائیلی داده اند.

مقام های بلندپایه اطلاعاتی لبنان می گویند کشف های اخیر شبکه های جاسوسی در لبنان، ضربه سهمگینی به توان اطلاعاتی اسرائیل در این کشور زده است.

لبنان هنوز به طور رسمی در جنگ با اسرائیل به سر می برد و شهروندان این کشور حق ندارند با دولت اسرائیل تماس برقرار کنند.

مطالب مرتبط