پ ک ک به دولت ترکیه پیشنهاد تمدید آتش بس را داد

شورشیان جدایی طلب کرد ترکیه به دولت این کشور پیشنهاد تمدید آتش بس را داده اند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) در بیانیه ای این پیشنهاد تمدید شش هفته ای را به دولت ترکیه ارائه داده است.

آتش بس موجود که امروز به پایان می رسد، تا پانزدهم ژوئیه به قوت خود باقی خواهد ماند.

بیانیه منتشر شده پ ک ک خاطرنشان می کند تمدید آتش بس به منظور یافتن راه حلی دموکراتیک در راستای تلاش هایشان برای استقلال کردستان است.

این بیانیه می افزاید تمدید مهلت آتش بس به خاطر شرایط مثبتی است که پیش آمده است.

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا بیان داشت که فرصتی تاریخی برای پایان دادن به این مناقشه پیش آمده است. دنیز بایکال، رهبر حزب مخالف در پارلمان ترکیه نیز گفته در صورتی که شورشیان سلاح های خود را زمین بگذارند، مورد عفو قرار می گیرند.

موضع رسمی ترکیه همواره این بوده که با شورشیان مذاکره نمی کند و درگیری ها زمانی پایان می گیرد که تهدید پ ک ک از میان رفته باشد.

آتش بس پ ک ک یک طرفه است و ارتش ترکیه در این مدت بارها به مواضع شورشیان حمله کرده است. نیروهای وابسته به پ ک ک نیز واحدهای ارتش ترکیه را با بمب مورد هدف قرار داده اند.

پیکارجویان کرد جدایی طلب ترکیه موسوم به پ ک ک غالبا در کوه های شمال عراق مخفی می شوند. ترکیه، پ ک ک را متهم می کند که از پایگاه هایشان در شمال عراق برای انجام حملات به خاک ترکیه استفاده می کنند. حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای استقلال از ترکیه در جنوب شرق این کشور با دولت می جنگد و تا کنون نزدیک به چهل هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه را یک گروه تروریستی می شناسند. دولت ترکیه برای بهبود وضعیت کردهای این کشور اخیرا تلاش هایی کرده است. اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط