گاردین: شکنجه بدون تایید وزرا ممکن نبوده است

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره دوشنبه یازدهم خرداد (اول ژوئن) به نقل از رییس سابق سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا (اِم آی 6) نوشته است که ماموران سازمان امنیت آن کشور بدون موافقت وزرا در شکنجه افراد مظنون به دخالت در تروریسم مشارکت نمی کنند.

به نوشته گاردین، سر ریچارد دیرلاو گفته است که هیچ مامور امنیتی دولت بریتانیا بدون اخذ مشاوره حقوقی و حمایت سیاسی دست به "اقدامات سوال برانگیز" نخواهد زد.

فیلیپ سندز استاد حقوق بین الملل در دانشگاه لندن که از فعالان حقوق بشر است، به نوشته گاردین، از آقای دیرلاو پرسید که با توجه به افزایش دلایل و شواهد مبنی بر همکاری بریتانیا در شکنجه، آیا دولت بریتانیا توسل به چنین رفتاری را تایید کرده است؟

آقای دیرلاو که از سال 1990 تا سال 2004 رییس سازمان امنیت خارجی بریتانیا بوده است در پاسخ گفت ماموران سازمان امنیت در شرایط نامتعارف از وزیران تاییدیه می گیرند تا از لحاظ سیاسی خود را از معرض اتهام دور کنند.

به نوشته گاردین، ماموران سازمان امنیت داخلی بریتانیا متهم به دخالت در شکنجه اتباع آن کشور در مصر، پاکستان و بنگلادش هستند.

این روزنامه می نویسد دو قاضی بریتانیایی گفته اند که "اسناد و شواهد قوی" از شکنجه یک نفر قبل از بازجویی او توسط ماموران سازمان امنیت آن کشور را دیده اند.

با این حال آقای دیرلاو به گاردین گفته است که او شخصا از دخالت ماموران سازمان امنیت آن کشور در شکنجه اطلاع ندارد و سیاست دولت مبنی بر منع شکنجه بوده است.

مطالب مرتبط