ناپدید شدن یک هواپیمای ایر فرانس بر فراز اقیانوس

هواپیمای ای 200-330 ایرفرانس که تصور می شود هواپیمای ناپدید شده باشد
Image caption هواپیمای ایر فرانس از برزیل عازم فرانسه بود

یک هواپیمای متعلق به خطوط هواپیمایی ایر فرانس که از ریو د ژانیرو در برزیل عازم فرودگاه شارل دوگل در پاریس بود بر فراز اقیانوس اطلس ناپدید شده است.

پرواز شماره "ای اف 447" ریو را در ساعت 10 شب یکشنبه به وقت گرینویچ با 228 سرنشین - 216 مسافر و 12 خدمه - ترک کرد و در جریان پرواز از صفحه رادار محو شد.

یک سخنگوی ایر فرانس گفت این هواپیما هنگام پرواز از فراز جزایر دماغه سبز، از صفحه رادار بیرون رفت. این مجمع الجزایر در فاصله 400 کیلومتری ساحل برزیل قرار دارد.

این سخنگو گفت که هواپیمای گمشده اندکی پس از عبور از یک طوفان - چهار ساعت پس از پرواز - پیامی در باره مشکل اتصالی برق ارسال کرده بود و احتمال برخورد صاعقه به هواپیما وجود دارد.

قرار بود این هواپیما ساعت 11 صبح به وقت محلی در فرودگاه پاریس به زمین بنشیند.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در جریان این حادثه قرار گرفته و در فرودگاه شارل دوگل مرکزی برای دادن اطلاعات به خانواده های مسافران هواپیما دایر شده است.

آقای سارکوزی گفته است که احتمال پیدا شدن بازمانده ای از این حادثه "بسیار اندک" است.

وی پس از ملاقات با بستگان و دوستان مسافران هواپیما در مرکزی که در شارل دوگل راه اندازی شده گفت: "این فاجعه ای است که ایر فرانس مشابه آن را قبلا ندیده است."

ژان لویی بورلو، یک وزیر کابینه فرانسه گفت ذخیره سوخت هواپیمای گمشده تا کنون قطعا تمام شده و همه باید خود را برای بدترین حادثه آماده کنند.

ایر فرانس تایید کرد که از جمله 61 فرانسوی و 58 برزیلی مسافر هواپیما بوده اند. همچنین 26 نفر آلمانی، نه چینی، نه ایتالیایی، شش سوئیسی، پنج بریتانیایی، پنج لبنانی، پنج مجاری، سه ایرلندی، سه نروژی و سه نفر اهل اسلواکی مسافر هواپیما بودند.

هواپیما از نوع ایرباس 200-330 بود.

نیروی هوایی برزیل ناپدید شدن این هواپیما را تایید کرده و گفته است عملیات جستجو در نزدیکی مجمع الجزایر فرناندو د نورونها، شروع شده است.

به گفته نیروی هوایی برزیل هواپیما آخرین بار در ساعت 0133 به وقت گرینویچ (2233 به وقت برزیل) زمانی که در فاصله 565 کیلومتری از ساحل شمال شرقی برزیل بود با برج مخابرات برزیل تماس گرفت.

خدمه هواپیما گفتند که در ساعت 0220 گرینویچ وارد آسمان سنگال خواهند شد و اینکه هواپیما درحال پرواز در ارتفاع عادی یعنی 10670 متری است.

به گزارش رسانه های فرانسه، حدود ساعت 0200 گرینویچ کاپیتان هواپیما ورود به یک تلاطم شدید جوی در اثر بروز طوفان در اقیانوس اطلس را گزارش داد.

برج مخابرات برزیل در ساعت 0220 متوجه شد که هواپیما تماسی الزامی که باید پس از ورود به آسمان سنگال برقرار می کرد را صورت نداده و با برج مخابرات سنگال تماس گرفت.

نیروی هوایی برزیل در ساعت 0530 گرینویچ ماموریت جستجو و نجات را با کمک یک هواپیمای گشتی گارد ساحلی و یک هواپیمای ویژه نجات نیروی هوایی آغاز کرد.

فرانسه درحال اعزام سه هواپیمای جستجوگر که در داکار، سنگال، مستقر هستند است و از آمریکا خواسته است با فناوری ماهواره ای به عملیات جستجو کمک کند.

فرانسوا بروسی رئیس ارتباطات ایرفرانس در پاریس به خبرنگاران گفت: "ممکن است هواپیما مورد اصابت صاعقه قرار گرفته باشد - این یک احتمال است."

دیوید گلیو از موسسه "تحقیقات ایمنی هوایی" به بی بی سی گفت که هواپیماها در بسیاری موارد مورد اصابت صاعقه قرار می گیرند بدون آنکه مشکلی برایشان پیش آید و اینکه علت این سانحه هنوز یک معماست.

وزیر ترابری فرانسه احتمال ربوده شدن هواپیما را رد کرده است.

آقای سارکوزی گفت او با "مادری که پسرش را از دست داده و نامزدی که شوهر آینده اش را از دست داده" ملاقات کرده است.

وی پس از این دیدارها گفت: "من حقیقت را به آنها گفتم. چشم انداز یافتن بازماندگان خیلی کم است."

وی افزود که یافتن هواپیما "بسیار مشکل" خواهد بود زیرا منطقه جستجو بسیار وسیع است.

ایرفرانس یک خط تلفن ویژه برای دوستان و بستگان سرنشینان هواپیما ایجاد کرده است - شماره 157021055 33 00 ویژه کسانی که از خارج از فرانسه زنگ می زنند و 800812 0800 برای کسانی که از داخل فرانسه تماس می گیرند.

این نخستین حادثه عمده در آسمان برزیل از زمان سانحه ژوئیه 2007 خطوط هوایی "تم" در فرودگاه سائوپائولو است که باعث مرگ 199 نفر شد.

مطالب مرتبط