جستجو برای یافتن هواپیمای ناپدید شده ایرفرانس

هواپیمای ای 200-330 ایرفرانس که تصور می شود هواپیمای ناپدید شده باشد
Image caption هواپیمای ایر فرانس از برزیل عازم فرانسه بود

فرانسه و برزیل درحال جستجوی آب های اقیانوس اطلس برای یافتن یک هواپیمای مسافربری خطوط ایرفرانس که روز دوشنبه با 228 سرنشین در یک طوفان ناپدید شد هستند.

فرانسه می گوید امید زیادی به یافتن بازماندگان حادثه که از ریو دو ژانیرو در برزیل به پاریس پرواز می کرد ندارد.

هواپیما اندکی پس از عبور از یک طوفان - چهار ساعت پس از پرواز - پیامی در باره مشکل اتصالی برق ارسال کرد که این آخرین پیام هواپیما بود.

مقام های فرانسوی می گویند شاید توفان هواپیما را از کار انداخته باشد.

خدمه فرودگاه شارل دوگل و فرودگاه جوبیم در ریو دو ژانیرو سرگرم کمک به بستگان و دوستان 228 سرنشین ناپدید شده بوده اند.

اکثر مسافران هواپیما برزیلی یا فرانسوی بودند اما افرادی از 32 ملیت در هواپیما حضور داشتند.

اگر هیچ بازمانده ای پیدا نشود این مرگبارترین حادثه برای یک هواپیمای ایرفرانس طی 75 سال تاریخ فعالیت آن خواهد بود.

مقام های فرانسوی و آمریکایی احتمال تروریستی بودن حادثه را رد کرده اند.

فناوری تجسسی

پی یر-آنری گورگن، مدیر کل ایرفرانس، گفت که جستجوها اکنون به ناحیه ای شامل چند میل دریایی در نیمه راه میان برزیل و غرب آفریقا محدود شده است.

وی افزود که هواپیمای ناپدید شده حاوی فرستنده ای رادیویی به نام "آرگوس" است که تا چندین روز پیام هایی ارسال می کند که می تواند به جستجوگران کمک کند.

یک هواپیمای تجسسی فرانسه که در داکار، سنگال، مستقر است قرار بود غروب دوشنبه به ناحیه ای که ظن آن می رود هواپیما در آنجا سقوط کرده برسد.

متعاقبا قرار بود دو هواپیمای دیگر فرانسوی مستقر در داکار، و یک کشتی نیروی دریایی که هم اکنون در خلیج گینه دور می زند، به محل اعزام شوند.

اسپانیا و سنگال نیز برای کمک به عملیات جستجو هواپیما اعزام کرده اند.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه تایید کرده است که دولتش از واشنگتن کمک خواسته است.

پیشتر یک دستیار وزیر دفاع فرانسه که از او نام برده نشد به خبرگزاری فرانسه گفت که فرانسه با پنتاگون تماس گرفته تا "به امکانات نظارت ماهواره ای و ایستگاه های سمعی آن که ممکن است سرنخ هایی در اختیار ما بگذارد" دسترسی یابد.

برزیل هفت هواپیمای نیروی هوایی و سه کشتی نیروی دریایی را برای کمک به عملیات جستجو اعزام کرده است.

ماریا سلینا رودریگز، سرپرست کنسولگری برزیل در پاریس، گفت که عمق اقیانوس در محل حادثه کار را برای جستجوگران دشوار می کند.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "آنها امیدوارند قطعات هواپیما، جلیقه های نجات، چیزهایی که در نهایت شناور می شود را بیابند اما این زمان می برد."

'حقیقت را گفتم'

گزارش اتوماتیک هواپیما در مورد اتصالی برق در ساعت 0214 گرینویچ روز دوشنبه صادر شد که حدود 4 ساعت پس از پرواز شماره "ای اف 447" از ریو دو ژانیرو بود. این گزارش ها همزمان با عبور هواپیما از تلاطم جوی در حرکت به سوی سواحل غرب آفریقا صادر شد.

آقای گورگن گفت "سلسله ای از بیش از ده پیام تکنیکی" نشان داد که "چندین سیستم الکتریکی از کار افتاده است" که باعث "یک وضعیت کاملا بی سابقه در هواپیما شد."

وی در فرودگاه شارل دوگل جایی که هواپیما قرار بود فرود آید گفت: "احتمال دارد که لختی پس از این پیام ها بوده که هواپیما در اطلس سقوط کرد."

هواپیما به فاصله کوتاهی پیش از آنکه ناپدید شود در ارتفاع 10670 متری در پرواز بود.

یک کارشناس آب و هوا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که توفان های استوایی در اقیانوس اطلس می تواند گاه به ارتفاع 15 هزار متری برسد.

هنری مارگوسیتی، هواشناس ارشد "اکیوودر.کام" گفت: "در ارتفاعی که در آن پرواز می کرد، ممکن است که هواپیمای ایرفرانس مستقیما از باردارترین بخش توفان (از لحاظ الکتریکی) عبور کرده باشد."

مقام های فرانسوی تاکید کرده اند که کاپیتان هواپیما با 11 هزار ساعت پرواز بسیار با تجربه بود.

رئیس جمهوری فرانسه در فرودگاه شارل دوگل شخصا با دوستان و بستگان سرنشینان هواپیما ملاقات کرد.

وی پس از این دیدارها گفت: "من حقیقت را به آنها گفتم. چشم انداز یافتن بازماندگان خیلی کم است."

وی افزود که یافتن هواپیما "بسیار مشکل" خواهد بود زیرا منطقه جستجو بسیار وسیع است.

ایر فرانس تایید کرد که از جمله 61 فرانسوی و 58 برزیلی مسافر هواپیما بوده اند. همچنین 26 نفر آلمانی، نه چینی، نه ایتالیایی، شش سوئیسی، پنج بریتانیایی، پنج لبنانی، پنج مجاری، سه ایرلندی، سه نروژی و سه نفر اهل اسلواکی مسافر هواپیما بودند.

هواپیما از نوع ایرباس 200-330 بود.

مطالب مرتبط