جنگ اطلاعاتی لبنان با اسرائیل

توانایی اسرائیل برای به راه انداختن جنگ دیگری علیه جنبش شیعی حزب الله لبنان به دنبال بازداشت های بی سابقه افرادی که متهم به جاسوسی برای اسرائیل شده اند، دچار خلل شده است.

کارشناسان می گویند این بازداشت ها به نظر می رسد ضربه استراتژیک سهمگینی به اسرائیل باشد.

تصاویری که با تلفن های همراه در بیروت پخش شده، تصویر یک مظنون به جاسوسی را نشان می دهد که از خانه اش به بیرون هدایت می شود. در این تصاویر این فرد مورد ضرب و شتم و بی احترامی قرار می گیرد.

روزنامه های لبنانی نوشته اند که بیش از چهل عضو چند شبکه جاسوسی تا کنون بازداشت شده اند. روند بازداشت این افراد طی شش هفته اخیر شدت یافته و نشانی از توقف در این بازداشت ها دیده نمی شود.

اسرائیل تا کنون به صورت علنی در مورد این بازداشت ها که می تواند یکی از بدترین شکست های اطلاعاتی باشد، اظهارنظری نکرده است.

به ندرت روزی پیدا می شود که افسرانی از پلیس لبنان، ارتش و نیروهای امنیتی منازل و محل کار مظنونان را در نقاط مختلف کشور مورد هجوم قرار ندهند و به بازداشت افراد مظنون اقدام نکنند.

این افراد می توانند قصاب و یا دکتر داروخانه در روستای دور افتاده در جنوب لبنان باشند، یک مامور گمرک در شرق بعلبک و یا افسر بلندپایه ارتش از شمال کشور.

چند مامور مظنون به جاسوسی که می دانستند در فهرست افراد تحت تعقیب قرار دارند، به آن سوی مرز به اسرائیل گریخته اند.

لبنان از نیروهای سازمان ملل در جنوب لبنان خواسته تا این افراد را به کشور بازگرداند.

برخی از بازداشت شدگان، مظنون به در اختیار گذاشتن اطلاعاتی به اسرائیل هستند که این کشور را قادر ساخت در جنگ سال 2006 با حزب الله لبنان به اهداف این گروه حمله کند. در این جنگ، دهها ساختمان حزب الله در جنوب لبنان و سایر نقاط کشور توسط حملات اسرائیل خراب شد.

برخی نیز مظنون به در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در مورد محل رهبران حزب الله و سایر رهبران نظامی در گذشته و حال بودند.

افراد بازداشت شده از زمانی که توسط پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شدند، دیگر دیده نشده اند. آنها به وکیل هم دسترسی نداشته اند.

اما جزئیات اتهامات و اعترافات منسوب به آنها در روزنامه های لبنان منتشر شده و در عین حال بازجویی از این افراد در مراکز پلیس و ارتش ادامه دارد.

توری که پلیس و نیروهای امنیتی پهن کرده، به بازداشت مظنونانی منجر شده که مایه شگفتی شده است.

ادیب العلم، یک ژنرال بازنشسته پلیس لبنان و همسرش در میان بازداشت شدگان قرار دارند.

گزارش ها حاکی از آن است که او به این که یک خبرچین اسرائیل در پانزده سال گذشته بوده، اعتراف کرده است.

روزنامه های لبنانی از یک مورد خیره کننده دیگر در بازداشت های اخیر خبر داده اند.

یک سرهنگ ارتش لبنان از منطقه مسیحی نشین شمال این کشور که دو بار در جنگ زخمی شده و مدال های افتخار نیز دریافت کرده در میان افرادی است که بازداشت شده اند. این فرد، فرماندهی آموزش نیروهای ویژه نظامی را به عهده داشت.

یک مورد غیر عادی دیگر، بازداشت زیاد الحمصی، معاون شهردار سعد نایل، شهری سنی نشین در شرق دره بقاع بود.

ساکنان این شهر از بازداشت او توسط افسران اطلاعاتی ارتش ابراز شگفتی و خشم کرده اند. آقای الحمصی شصت ساله، از رهبران بلندپایه شهر و چریکی باسابقه و حامی سفت و سخت آرمان های جهان عرب است. او در آموزشگاه های نظامی شوروی سابق تعلیم دیده بود.

دیوارهای خانه او از تصاویرش در سنین جوانی و در حین مبارزه با اسرائیلی ها در جنوب لبنان دیده می شود. در یک عکس مربوط به سال 1969، او با یاسر عرفات در کوه های عرقوب دیده می شود.

سلما، دختر او می گوید پدرش بی گناه است و شواهد و مدارکی مبنی بر جاسوسی او برای اسرائیل وجود ندارد. او پدرش را قربانی انتخابات پارلمانی لبنان می داند.

آقای الحمصی با جریان 14 مارس (اتئلاف حاکم بر لبنان) که ضد سوری و طرفدار غرب است، ارتباط دارد. این جریان در تلاش برای پیروزی در انتخابات هفتم ژوئن است.

اتئلاف حاکم بر لبنان موضوع بازداشت آقای المحصی را پیگیری نکرده است. بازداشت های اخیر در لبنان به مسایل انتخاباتی تبدیل نشده اند. دلیل آن این است که سنی ها، شیعیان، مسیحیان و فلسطینی ها در میان بازداشت شدگان قرار دارند و هیچ نوع وابستگی سیاسی یا طایفه ای در این میان دیده نمی شود.

نیروهای امنیتی لبنان، دستگاه های ارتباطاتی پیشرفته ای را به نمایش گذاشته اند. این دستگاه ها به گفته مقام های لبنانی از منازل برخی از مظنونان کشف شده است.

مقام های لبنان در توجیه موج گسترده بازداشت ها به پیشرفت های تکنولوژیکی بدون ذکر جزئیات اشاره کرده اند.

ممکن است این امر باشد اما کماکان سئوال های بی پاسخ فراوانی باقی می ماند.

یکی از اصول اولیه در برپا کردن شبکه های جاسوسی این است که سلول ها به یکدیگر پیوسته نیستند و با هم ارتباط ندارند تا در صورت کشف یک سلول جاسوسی، منجر به کشف سایرین نشود.

آیا اسرائیلی ها که سخنی برای بی اعتبار کردن اکتشافات اخیر نگفته اند، این اصل بنیادین را نقض کرده اند؟

آلستر کروک، کارشناس مسایل امنیتی در باره جنبش های اسلامی می گوید: "به نظر این یک ناکامی پیوسته و بی وقفه برای اسرائیل است."

او می گوید: "شاید این امر تصادفا صورت گرفته باشد و شاید با بازجویی از یک فرد به کشف شبکه و بازداشت سایر افراد منجر شد اما این به نوبه خود غیر عادی است."

به احتمال زیاد این بازداشت ها محصول ماه ها و یا شاید سال ها تلاش کار ضد اطلاعاتی است.

اما توسط چه کسی؟

آیا تصادفی است که واحدهای اطلاعاتی و امنیتی لبنان شروع به بازداشت ها می کنند؟ یا آیا سرویس های اطلاعاتی دیگری به کمک آنها شتافته است؟

نقش حزب الله مبهم است. مقام های لبنانی می گویند حزب الله در عملیات بازداشت مظنونان دخالتی نداشته و این گروه واقعا در حین عملیات و اعلام آنها، حضور کم رنگی داشته است.

اما حزب الله در مناطق مورد بحث حضور هشیار داشته و گوش به زنگ است. این گروه با ایران و سوریه روابط مستحکمی دارد و سازمان های اطلاعاتی این دو کشور کارآمد و فعال هستند.

یک تحلیلگر لبنانی در این مورد با اشاره به تعلیم ماموران سازمان اطلاعات ایران -ساواک- در پیش از انقلاب ایران توسط موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل می گوید مهارت و تخصص به جا مانده از آن زمان، به تاسیس حزب الله در لبنان و داشتن روابط نزدیک با آن کمک کرد.

ژنرال اشرف ریفی، رئیس پلیس لبنان می گوید از بین بردن چندین شبکه جاسوسی معادل با وارد کردن ضربه استراتژیک سهمگینی است که در تاریخ مناقشه اعراب و اسرائیل سابقه ندارد.

ناظران و کارشناسان با این امر موافقند.

آلستر کروک می گوید: "فقدان چشم و گوش {ماموران} در لبنان، بی شک برای اسرائیل عقبگردی به شمار می رود.

آقای کروک می گوید: "شبکه های جاسوسی به گونه ای نیست که به راحتی ایجاد شوند. می توان آنها را در ده دقیقه از بین برد اما درست کردن این شبکه ها پنح، ده و حتی پانزده سال طول می کشد. به همین خاطر اهمیت این {بازداشت ها} را نباید دست کم گرفت."

در عین حال لبنان در حدس و گمان به سر می برد. شایعات حاکی از آن است که بازداشت ها ادامه خواهد داشت و افرادی بلندپایه تر و از مقام های ارشد حکومتی بازداشت خواهند شد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان از ماموران باقی مانده اسرائیل و خبرچین ها خواسته تا خود را تحویل دهند و گفته با آنها با مسالمت و نرمش رفتار خواهد شد.

او همچنین خواهان مجازات اعدام برای افرادی شده که همکاری آنها با اسرائیل ثابت شده و این امر منجر به فقدان جان مردم و از دست رفتن املاک شده است.

هشیاری و آگاهی عمومی از این مسایل در لبنان به حدی است که انتظار می رود باقی جاسوسان اسرائیل یا برای مدتی زمین گیر می شوند و یا کشور را ترک کنند.

در هر نوع درگیری و برخورد احتمالی با حزب الله در آینده، اسرائیل خواهان آن خواهد بود تا به طور فزاینده ای روی اطلاعات حیاتی که از طریق عوامل خود به دست می آید حساب باز کند.

نشانه ها حاکی از آن است که در این مورد، توانایی های آنها در این مورد به مقدار شدیدی دچار اختلال شده است.

مطالب مرتبط