وزیر کشور بریتانیا کناره گیری می کند

جکی اسمیت
Image caption جکی اسمیت در جریان ترمیم کابینه بریتانیا کناره گیری می کند

منابع نزدیک به جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا، به بی بی سی گفته اند که او در جریان ترمیم کابینه این کشور کناره گیری خواهد کرد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، قرار است بعد از انتخابات پارلمان اروپا و انتخابات محلی در انگلستان که روز پنج شنبه، ۴ ژوئن برگزار می شود، دست به ترمیم کابینه خود بزند.

به گفته منبع خبر، خانم اسمیت به خاطر خانواده اش که "در خط مقدم" جنجال ها بر سر هزینه های نمایندگان پارلمان بریتانیا قرار گرفته اند، از سمت خود استغفا خواهد داد.

جکی اسمیت، نخستین وزیر کشور زن بریتانیا، به دلیل آن که منزل خواهرش را به عنوان خانه اصلی خودش در لندن عنوان کرده و همین طور در خواست هزینه یک فیلم پورنوگرافی توسط همسرش، در هفته های اخیر مورد انتقاد قرار گرفته است.

با وجود احتمال کناره گیری از وزارت کشور، جکی اسمیت همچنان قصد دارد برای حفظ کرسی خود در مجلس عوام، در انتخابات بعدی از حوزه انتخابی خود نامزد شود. نخست وزیر بریتانیا برنامه های خود برای ترمیم کابینه را در گفت و گو با بی بی سی تایید کرده، اما مشخص نکرده چه وزرایی را جایگزین خواهد کرد.

تا کنون سه نماینده حزب کارگر بریتانیا در مجلس عوام این کشور از سمت خود کناره گیری کرده اند.

بی بی سی دریافته است که خانم اسمیت در هنگام تعطیلات عید پاک در اواسط ماه آوریل، قصد خود برای کناره گیری از سمت وزارت کشور را به اطلاع گوردون براون رسانده است.

یک منبع نزدیک به خانم اسمیت به بی بی سی گفت که جنجال بر سر هزینه های نمایندگان پارلمان، فرزندان و والدین او را تحت فشار قرار داده است.

جکی اسمیت تنها وزیر کابینه بریتانیا نیست که در جریان سوء استفاده مالی نمایندگان مورد انتقاد قرار گرفته است.

آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی و جف هون، وزیر حمل و نقل بریتانیا هر دو به دلیل سوء استفاده مالی مجبور به عذر خواهی شده اند و گفته اند که هزینه های مربوط به خانه دوم خود را به خزانه دولت باز می گردانند.

مطالب مرتبط