برزیل می گوید قطعات کشف شده متعلق به ایرفرانس است

کشتی برزیلی که برای عملیات جستجو فراخوانده شده است
Image caption کشتی برزیلی که برای عملیات جستجو فراخوانده شده است

دولت برزیل تایید کرده است که قطعات شناوری که هواپیماهای جستجوگر در 650 کیلومتری سواحل برزیل یافته اند متعلق به هواپیمای ناپدید شده ایرفرانس است.

نلسون جوبیم، وزیر دفاع برزیل، گفت شکی ندارد که قطعات کشف شده در واقع همان بقایای پرواز شماره 447 ایرفرانس است که حامل 228 مسافر و خدمه بود و روز دوشنبه از صفحه رادار ناپدید شد.

وی در ریو دو ژانیرو به خبرنگاران گفت که یک هواپیمای جستجوگر برزیلی رشته ای از اشیاء شناور که در نواری به طول پنج کیلومتر پخش بودند را مشاهده کرده است.

پرواز "ای اف 447" در ساعات نخست دوشنبه از ریو راهی پاریس بود که ناپدید شد.

آقای جوبیم گفت که کشف قطعات موید آن است که "هواپیما در این ناحیه سقوط کرد".

وی جزئیات بیشتری از بقایای کشف شده ارائه نکرد و تنها گفت که شامل قطعات فلزی و غیرفلزی بوده است.

یک سخنگوی نیروی هوایی برزیل پیشتر گفته بود که یک صندلی و یک توربین هواپیما از جمله قطعات کشف شده است و همچنین نشانه های سوخت روی آب در ناحیه ای به عمق 4800 متر مشاهده شده است.

قرار است قایق های نیروی دریایی روز چهارشنبه به محل حادثه برسند و همزمان دو کشتی باربری در منطقه نیز به درخواست دولت برزیل به صحنه فراخوانده شده اند و انتظار می رود به زودی به آنجا برسند.

فرانسه همچنین یک کشتی جستجوگر مجهز به دو زیردریایی کوچک را اعزام کرده است.

Image caption هواپیمای ایر فرانس از برزیل عازم فرانسه بود

اکثر ناپدیدشدگان برزیلی و فرانسوی هستند اما در مجموع افرادی از 32 ملیت در هواپیما حضور داشتند. پنج بریتانیایی و سه ایرلندی نیز مسافر این پرواز بودند.

مراکز بحران در فرودگاه شارل دوگل پاریس و فرودگاه بین المللی تام جوبیم در ریو دو ژانیرو تشکیل شده است.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در یک مراسم مذهبی برای خانواده ها و دوستان سرنشینان هواپیما در کلیسای نوتر دام در پاریس شرکت خواهد کرد.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه، به پارلمان این کشور گفت که علت سقوط هواپیما هنوز مشخص نشده است.

وی گفت: "تنها چیزی که در مورد آن مطمئن هستیم این است که هواپیما پیام کمک نفرستاد و تنها برای سه دقیق هشدارهایی منظم فرستاد که همه سیستم ها از کار افتاده است."

این هواپیما از نوع ایرباس 200-330 چهار ساعت پس از پرواز درحالی که از یک طوفان عبور کرده بود پیام هایی اتوماتیک در باره مشکل اتصالی برق ارسال کرده بود اما خلبان هرگز با برج مراقبت تماس نگرفت.

مقام های فرانسوی از احتمال برخورد صاعقه به هواپیما خبر داده بودند.

مقام های فرانسوی و آمریکایی احتمال تروریستی بودن حادثه را رد کرده اند.

مطالب مرتبط