وضعیت امنیتی در پکن تشدید شد

در جریان رژه نیروهای پلیس در میدان تیان آن من، یک توریست در حال عکسبرداری است
Image caption به جز توریست ها، نیروهای پلیس چین هم در میدان تیان آن من حضور یافته اند

در آستانه سالگرد سرکوب خشونت آمیز تظاهرات کنندگان طرفدار دموکراسی در 4 ژوئن سال 1989 میلادی، دولت چین، تدابیر امنیتی بیشتری در میدان "تیان آن من" پکن اعمال کرده است.

کیف و وسایل همراه بازدیدکنندگان از این میدان، بازرسی می شود، نیروهای شبه نظامی در اطراف میدان گشت زنی می کنند و خودروهای پلیس در نزدیکی "شهر ممنوعه"، قصر سلطنتی سابق، حضور دارند.

در عین حال، برخی خبرنگاران خارجی اجازه نیافته اند وارد میدان تیان آن من شوند و نیروهای پلیس در اطراف دانشگاه های پکن حضور دارند. به دانشجویان این دانشگاه ها هشدار داده شده است که با رسانه ها مصاحبه نکنند.

بسیاری از فعالان مخالف دولت می گویند که به آنها گفته شده است تا پکن را ترک کنند، در غیر این صورت در خانه های خود زندانی می شوند.

بر اساس گزارش ها، "دینگ دز لین"، رهبر گروهی که "مادران تیان آن من" خوانده می شود، در خانه خود زندانی شده است. زنانی که فرزندان خود را در جریان سرکوب تظاهرات در میدان تیان آن من، از دست داده اند، گروه "مادران تیان آن من" را تشکیل داده اند. همسر "هو ژیا" هم نتوانسته است از خانه اش خارج شود. آقای "هو" از افرادی است که پس از وقایع تیان آن من، زندانی شده است.

بر اساس گزارش ها، "بائو تونگ" از مقام های سابق دولت چین که به دلیل همدردی با تظاهرات کننده های تیان آن من، از سمت خود کنار گذاشته شد، هفته گذشته مجبور شد به خارج از پکن برود.

ادامه محدودیت ها در هنگ کنگ

در هنگ کنگ هم که بر اساس یک معاهده بین المللی، آزادی بیان تضمین شده است، نشانه هایی از حساسیت ها پیش از فرارسیدن سالروز وقایع تیان آن من به چشم می خورد و دولت مانع ورود "شیانگ شیائوجی"، رهبر سابق جنبش طرفدار دموکراسی شده است.

Image caption دانشجویان هنگ کنگی به منظور تحت فشار گذاشتن دولت چین برای بررسی دوباره وقایع سال 1989 میلادی، دست به اعتصاب غذا زده اند

آقای شیائوجی تلاش داشت تا برای شرکت در مراسمی که به یادبود کشتار تیان آن من در روز چهارم ژوئن برگزار می شود، وارد هنگ کنگ شود. او در ژوئن سال 1989 میلادی، ریاست گروهی از دانشجویان را به عهده داشت که از طرف تجمع کنندگان در این میدان با رهبران دولت چین گفت و گو کرد.

آقای شیائوجی که پس از سرکوب شدید دانشجویان، به تبعید رفت و الان شهروند آمریکا به شمار می رود، شب سه شنبه، در پروازی وارد فرودگاه هنگ کنگ شد، ولی بعد از 5 ساعت بازداشت، به نیویورک برگردانده شد.

در هنگ کنگ حق آزادی بیان به رسمیت شناخته می شود و حق تجمع بر اساس معاهده ای بین المللی، تضمین شده است، ولی گفته می شود که گروه حاکم بر هنگ کنگ، از جمله کارمندان منتخب پکن و تاجران قدرتمندی که روابط نزدیکی با دولت چین دارند، تنها مجریان و تضمین کنندگان تحقق این حقوق هستند.

با این حال، بررسی های متعدد نشان داده است که اکثریت مردم هنگ کنگ خواهان آزادی هایی هستند که به آنها وعده داده شده است.

محدود شدن سایت های اینترنتی

حزب کمونیست چین که گفت و گو در باره وقایع مربوط به میدان تیان آن من را ممنوع کرده است، در اقدامی در روزهای گذشته و در آستانه سالگرد وقایع این میدان، دسترسی به سایت ها و شبکه های اجتماعی اینترنتی از جمله "توییتر"، "هات میل" و "فلیکر" را محدود کرده است.

بیست سال پیش در روز 4 ژوئن، پس از چندین هفته تظاهرات دانشجویان و کارگران در میدان تیان آن من در پکن، پایتخت چین، ارتش این کشور صدها نفر از تظاهرات کنندگان را کشت. تعداد کشته شدگان این واقعه، گاه تا هزاران نفر هم برآورد می شود.

دولت چین، هیچگاه فهرست کشته شدگان را منتشر نکرده و وقایع آن زمان را "سرکوب شورشی ضدانقلابی" خوانده است.

جیمز رینولدز، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید با نزدیک شدن به سالگرد چیزی که دولت چین آن را "واقعه 4 ژوئن" می نامد، حزب کمونیست در وضعیت آماده باش به سر می برد. این حزب می خواهد مطمئن شود چیزی که در آن روز رخ داد، یادآوری نخواهد شد.

در عین حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که "وو گائوشینگ" روز یکشنبه دستگیر شده است. آقای وو در نامه ای به "هو جین تائو"، رییس جمهوری چین خواستار پرداخت غرامت به کسانی شده بود که پس از تیراندازی ارتش به تظاهرات کنندگان در روز 4 ژوئن 1989 میلادی، به زندان افتادند.

در این نامه آمده است که زندانیان سابق نمی توانند شغل های ثابتی پیدا کنند و از مزایای درمانی و بازنشستگی محروم هستند.

آقای وو پس از آن که در سال 1989 میلادی همزمان با تظاهرات کنندگان دموکراسی خواه در پکن، در تظاهرات یکی از استان های شرقی چین حاضر شد، 2 سال به زندان رفت.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، حدود 200 نفر به دلیل مشارکت در تظاهرات طرفداران دموکراسی در سال 1989 میلادی در چین، همچنان در زندان هستند.