انتشار اتفاقی اطلاعات هسته ای آمریکا

Image caption "لس آلاموس" درنیومکزیکو از تاسیساتی است که در این گزارش به آنها اشاره شده است

مقام های دولت آمریکا تائید کردند که اطلاعات محرمانه در باره موقعیت تاسیسات هسته ای غیرنظامی این کشور، به طور اتفاقی در اینترنت منتشر شده است.

به گفته مقام های دولتی، یک گزارش 266 صفحه ای که به اشتباه در اینترنت منتشر شده، شامل جزییاتی در باره صدها برنامه و موقعیت تاسیسات هسته ای غیرنظامی آمریکا است. از جمله، نقشه هایی در این گزارش هست که موقعیت جغرافیایی انبارهای سوخت سلاح های هسته ای را به طور دقیق نشان می دهد.

این گزارش برای مدتی کوتاه در سایت اینترنتی دولت آمریکا در دسترس بود، ولی در اواخر روز سه شنبه و پس از پیگیری های خبرنگار نیویورک تایمز در این باره، از روی سایت برداشته شد.

این گزارش بسیار محرمانه و حساس خوانده شده است، ولی "طبقه بندی نشده" بود. مسئولان آمریکایی تاکید کرده اند که انتشار اطلاعات موجود در این گزارش، تهدیدی امنیتی نبوده است.

در این گزارش، هیچ اطلاعاتی در باره تاسیسات نظامی آمریکا وجود ندارد، ولی بخش هایی از آن به آزمایشگاه های سلاح های هسته ای در "لس آلاموس"، "لیور مور" و "ساندیا" مربوط می شود.

دیوید آلبرایت، رییس انستیتو علم و امنیت بین المللی در واشنگتن گفت که این اطلاعات می تواند به سارقان یا تروریست هایی کمک کند که به دنبال دستیابی به مواد هسته ای هستند. به همین دلیل هم هست که چنین اطلاعاتی منتشر نمی شود. با این حال، دیگر کارشناسان امنیتی، این اشتباه را کم اهمیت ارزیابی کرده اند.

به گفته تحلیلگران آمریکایی، با آن که بیشتر اطلاعات موجود در این گزارش، در دسترس عموم قرار دارد، انتشار آن، به ویژه مشخص شدن موقعیت انبارهای سوخت، مایه شرمندگی دولت بود.

روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی نوشت که انتشار این مدارک، بخشی از اقدام آمریکا برای روشن تر کردن برنامه های هسته ای غیرنظامی این کشور به شمار می رود. با این امید که دیگر کشورها و به طور مشخص ایران هم چنین رویه ای را دنبال کنند.

بر اساس این گزارش، حساس ترین مدرک در این گزارش، به آزمایشگاه ملی "اوک ریج" در تنسی مربوط می شود که به عنوان مرکز تولید اورانیوم بسیار غنی شده شناخته می شود. این نوع اورانیوم، سوخت اصلی سلاح های هسته ای است.

دامین لاورا، سخنگوی اداره ملی امنیت هسته ای آمریکا تائید کرد که این اطلاعات نباید منتشر می شد. اما گفت: "نمایندگانی از وزارتخانه های انرژی، دفاع و بازرگانی این گزارش را بازبینی کردند تا مطمئن شوند که هیچ اطلاعاتی در باره موضوع های مهم مربوط به امنیت ملی منتشر نخواهد شد."

مطالب مرتبط