به روز شده:  14:04 گرينويچ - چهارشنبه 03 ژوئن 2009 - 13 خرداد 1388

اوباما وارد عربستان سعودی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا امروز، چهارشنبه سوم ژوئن برای سفری پنج روزه به خاورمیانه و اروپا، در پروازی مستقيم به رياض پايتخت عربستان سعودی، وارد شد.

انتظار می رود کانون توجه مذاکرات آقای اوباما با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی در رياض بر روی اختلافات اسرائيل و فلسطينيان، نقش ايران در خاورميانه و افزايش قیمت نفت متمرکز شود.

در همین حال، اوسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در نوار صوتی تازه ای از سیاست های آقای اوباما انتقاد کرده است.

بن لادن، در نواری که از طریق شبکه تلویزیونی الجزیره پخش شده، باراک اوباما و جورج بوش، رئیس جمهور سابق را متهم به کاشتن بذر نفرت نسبت به آمریکا کرده است.

سفر آقای اوباما که توقف هایی را درعربستان سعودی، مصر، آلمان و فرانسه شامل می شود، بخشی از کوششی هماهنگ برای بهبود مناسبات آمریکا با جهان اسلام است.

او در مراسم شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان، در جنگ جهانی دوم، حضور خواهد یافت و با متحدان اصلی امریکا درعربستان سعودی، آلمان و فرانسه ملاقات خواهد کرد.

آقای اوباما پس از ملاقات و گفتگو با پادشاه عربستان به مصر خواهد رفت تا روز پنجشنبه ضمن دیدار از دانشگاه قاهره، خطاب به مسلمانان جهان سخنرانی کند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما برتعهد شخصی خود به بهبود مناسبات آمریکا با مسلمانان درسراسرجهان تاکید خواهد گذاشت.

همچنین انتظار می رود آقای اوباما در باره مناقشه اسراییل و فلسطینیان گفت و گو کند و به مساله افراط گرائی مذهبی و خشونت در جهان اسلام بپردازد.

آقای اوباما سپس رهسپار آلمان خواهد شد و ضمن دیدار با آنجلا مرکل صدراعظم، به تماشای اردوگاه سابق نازی در بوخنوالد خواهد رفت.

رییس جمهور آمریکا سفرش را در فرانسه به پایان خواهد برد. او در آنجا با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری ملاقات خواهد کرد و در مراسم شصت و پنجمین سالگرد حمله متفقین به نرماندی حضور خواهد یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.