جعبه های سیاه ایرفرانس 'ممکن است هرگز پیدا نشود'

سارکوزی و همسرش در مراسم کلیسای نوتردام
Image caption سارکوزی و همسرش در مراسم کلیسای نوتردام حضور یافتند

مقام های سازمان هوانوردی فرانسه گفته اند که ممکن است هرگز جعبه های ضبط اطلاعات پرواز شماره 447 ایرفرانس که بر فراز اقیانوس اطلس ناپدید شد را پیدا نکنند.

این مقام ها قول انجام تحقیقات کامل را داده اند اما گفتند شرایط حاکم بر سقوط هواپیما کار را بسیار دشوار می کند.

پرواز "ای اف 447" از ریو دو ژانیرو به پاریس با 228 سرنشین روز دوشنبه زمانی که بر فراز اقیانوس اطلس پرواز می کرد ناپدید شد.

روز چهارشنبه مراسم بزرگداشتی برای سرنشینان در کلیسای جامع نوتردام پاریس که نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه نیز در آن حضور یافت برگزار شد.

در این مراسم همچنین پیام تسلیتی از سوی پاپ قرائت شد.

با ادامه جستجوها در روز چهارشنبه، کشتی های نیروی دریایی برزیل و فرانسه درحال نزدیک شدن به ناحیه ای در 650 کیلومتری سواحل شمال شرقی برزیل، جایی که بقایای هواپیما در روز سه شنبه مشاهده شده بود، نزدیک شده اند.

یک هواپیمای نیروی هوایی برزیل روز چهارشنبه در حدود 90 کیلومتری جنوب این نقطه - جایی که قطعات اولیه کشف شده بود - تکه های بزرگتری یافت.

سرهنگ خورخه آمارال گفت که "چندین شیء - از جمله شیئی ظاهرا فلزی به طول 7 متر و یک لکه بزرگ سوخت - که در یک شعاع 5 کیلومتری پراکنده بود پیدا شده است."

مقام های سازمان هوانوردی فرانسه در کنفرانسی خبری در پاریس گفتند که امیدوارند تا پایان ژوئن گزارشی مقدماتی درباره حادثه فراهم کنند.

این مقام ها گفتند که پیش از پرواز هواپیما، هیچ مشکلی در آن مشاهده نشده بود.

پل لوئی ارسلانیان سرپرست این گروه گفت که جایی برای حدس و گمان نیست و اینکه "اهمیت اساسی دارد که همه چیز را محک زده و تصدیق کنیم."

او افزود: "این فاجعه - که بدترین فاجعه هوایی در تاریخ کشور ماست - در ناحیه خیلی دشواری اتفاق افتاده است... بنابراین تحقیقات آسان نخواهد بود... اما ما کوتاه نمی آییم."

وی گفت که زمان دقیق حادثه معلوم نیست.

Image caption هواپیمای ایر فرانس از برزیل عازم فرانسه بود

ژان لوئی بورلو وزیر دولت فرانسه گفت که تصور می شود دستگاه های ضبط کابین خلبان و داده های هواپیما در عمق 3700 متری دریا، در دسترسی زیردریایی اعزام شده به محل، باشند اما هشدار داد یافتن آنها آسان نخواهد بود.

وی گفت: "ما قبلا هرگز موفق به یافتن جعبه های سیاه در آن عمق نشده ایم. جریان های آب در آن عمق خیلی شدید است."

این جعبه ها تا 30 روز علائمی خواهند فرستاد.

سه کشتی تجاری برای کمک به عملیات جستجو اکنون به ناحیه رسیده اند.

آقای ارسلانیان نیز گفت که او نیز به خاطر جغرافی کف دریا، نسبت به یافتن جعبه ها "خوشبین نیست".

وی گفت: "بدون اینها (جعبه ها) رسیدن به واقعیات خیلی مشکل خواهد بود، اما شاید به یک توضیح احتمالی برسیم."

در برزیل سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

اکثر ناپدیدشدگان برزیلی و فرانسوی بودند اما در مجموع افرادی از 32 ملیت در هواپیما حضور داشتند. پنج بریتانیایی و سه ایرلندی نیز مسافر این پرواز بودند.

هواپیما از نوع ایرباس 200-330 چهار ساعت پس از پرواز درحالی که از یک طوفان عبور کرده بود پیام هایی اتوماتیک در باره مشکل اتصالی برق ارسال کرده بود اما خلبان هرگز با برج مراقبت تماس نگرفت.

مطالب مرتبط