فشار آمریکا بر چین در ارتباط با تیانانمن

گاردهای چینی در میدان تیانانمن
Image caption پکن تدابیر امنیتی شدیدی را در آستانه سالگرد حادثه تیانانمن تدارک دیده است

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا چین را ترغیب کرده است علنا آمار کشته ها در سرکوب 20 سال قبل میدان تیانانمن را اعلام کند.

خانم کلینتون گفت چین باید کسانی را که هنوز در ارتباط با تظاهرات تیانانمن محبوس هستند آزاد کند و دست از آزار سایر شرکت کنندگان در تظاهرات بردارد.

صدها، و احتمالا هزاران، نفر در سرکوب آن تظاهرات توسط حکومت کمونیستی چین کشته شدند و بحث علنی درباره آن حوادث همچنان در این کشور ممنوع است.

چین در آستانه سالگرد آن کشتار در روز پنجشنبه، تدابیر امنیتی را افزایش داده است.

بسیاری از ناراضیان چینی می گویند که دولت به آنها دستور ترک پکن یا ماندن در خانه در جریان سالگرد را داده است.

حتی در هنگ کنگ، که آزادی بیان در آن تضمین شده است، برخی از ناراضیان اجازه ورود برای شرکت در مراسم سالگرد را نیافته اند.

اما خانم کلینتون در بیانیه ای گفت که سالگرد تیانانمن فرصتی برای چین است تا "در مورد معنی حوادث منتهی به آن روز تامل کند."

وی گفت که چین "باید به طور علنی حوادث تیره تر گذشته خود را بررسی کند و آماری از کسانی که کشته، بازداشت یا ناپدید شده اند ارائه دهد، تا هم از آن درس بگیرد و هم شفا یابد."

او افزود: "چین می تواند همان اولویتی را که برای اصلاحات اقتصادی قائل شده است، برای حاکمیت قانون، حفاظت از حقوق بشر چنانکه در سطح بین المللی پذیرفته شده، و توسعه دموکراتیک قائل شود و به این ترتیب خاطره آن روز را گرامی بدارد."

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که این سخت ترین موضعی است که دولت باراک اوباما تاکنون در مورد مساله حقوق بشر در چین اتخاذ کرده است.

وی می گوید خانم کلینتون در آغاز کار خود به عنوان وزیر خارجه در دولت اوباما فعالان حقوق بشر را با گفتن اینکه حقوق بشر نباید مباحثات با چین در مورد سایر مسائل مانند تغییر آب و هوایی و کره شمالی را مختل کند، مایوس کرده بود.

حزب کمونیست چین هرگز تحقیقاتی رسمی در مورد حوادث 20 سال قبل در داخل و اطراف میدان تیانانمن انجام نداده است و بحث درباره مساله را ممنوع کرده است.

دولت پکن اکنون حتی مانع ورود یک ناراضی چینی از آمریکا به هنگ کنگ برای شرکت در مراسم سالگرد آن حادثه شده است.

برخی خبرنگاران می گویند که پلیس آنها را از میدان تیانانمن رانده است.