باراک اوباما وارد مصر شد

Image caption حسنی مبارک از پرزیدنت اوباما استقبال کرد

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا امروز، پنجشنبه 4 ژوئن وارد مصر شد و هم اکنون سخنرانی خود را در دانشگاه قاهره، با هدف ترمیم مناسبات آمریکا با جوامع مسلمان آغاز کرده است.

پيش از این سخنرانی، آقای اوباما و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر از يک مسجد در قاهره دیدن کردند.

همزمان با ورود باراک اوباما به مصر، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، گفت که آمریکا هنوز منفور است و نمی تواند با نطق و شعار چهره خود را نزد ملت های مسلمان تغییر دهند.

انتظار می رود آقای اوباما در سخنرانی امروز خود در قاهره به روند صلح خاورميانه و مسائل افراط گرایی مذهبی و خشونت نيز بپردازد.

آقای اوباما گفته است که می خواهد باب گفتگو با جهان اسلام را باز کند و نشان دهد که آمریکا آمادگی شنیدن خواسته های آنها را دارد.

انتظار می رود که اعضای گروه اسلام گرای اخوان المسلمین، گروهی که در مصر غیر قانونی اعلام شده است، هنگام سخنرانی در میان حضار دانشگاه قاهره شرکت کنند.

رئيس جمهوری آمريکا در نخستین مرحله سفری که با هدف نزدیک شدن به مسلمانان سراسر جهان و بهبود تصویری که آنها از آمریکا دارند صورت می گیرد، روز گذشته به عربستان سعودی رفت.

ملک عبدالله روز چهارشنبه در تشریفاتی رسمی در فرودگاه ریاض از رییس جمهوری آمریکا استقبال کرد.

آقای اوباما "مناسبات استراتژیک" و "تاریخ طولانی دوستی" بین دو کشور را ستود.

او گفت به "مکانی که اسلام در آن آغاز شد" آمده است تا با پادشاه عربستان در باره مسایلی که خاورمیانه با آنها روبرو است، رایزنی کند.

آقای اوباما و ملک عبدالله درباره روند صلح خاورمیانه، وضع در افغانستان و پاکستان، ایران، انرژی و دیگر مسایلی که بر منطقه تاثیر می گذارد بحث کردند.