افزایش فشار بر براون با استعفای یک عضو دیگر کابینه

جیمز پرنل و گوردون براون
Image caption آقای پرنل گفت قصد ندارد وارد رقابت برای رهبری حزب کارگر شود

جیمز پرنل از کابینه دولت بریتانیا کناره کیری کرده و به گوردون براون نخست وزیر این کشور گفته است که نباید مانع موفقیت حزب کارگر در انتخابات شود.

وزیر کار و بازنشستگی در نامه ای به روزنامه ها، گفت ادامه رهبری آقای براون بر حزب کارگر احتمال پیروزی حزب محافظه کار را "بیشتر می کند نه کمتر".

وی سومین عضو کابینه است که طی روز اخیر از کناره گیری خود خبر می دهد.

دفتر نخست وزیری گفت که آقای براون "مایوس" شده است اما به وظایفش ادامه خواهد داد با این حال دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار گفت که دولت در حال "متلاشی شدن است."

آقای براون که برای حفظ موقعیت خود به عنوان نخست وزیر در تقلاست قصد دارد طی چند روز کابینه اش را ترمیم کند.

آقای پرنل در نامه اش به آقای براون که جمعه چاپ شد گفت که او در پی کسب رهبری حزب کارگر نیست اما نوشت: "من اکنون بر این باورم که ادامه رهبری شما احتمال پیروزی محافظه کاران را بیشتر می کند، نه کمتر. این برای کشور ما فاجعه بار خواهد بود."

او افزود: "به همین دلیل از شما درخواست می کنم کنار بایستید تا حزب ما شانس بردن داشته باشد. به این شکل من از دولت استعفا می دهم."

نیک رابینسون دبیر خبرهای سیاسی بی بی سی گفت که این اولین چالش مستقیم از سوی یک عضو کابینه برای آقای براون است.

وی می گوید استعفای آقای پرنل پیامی برای باقی اعضای حزب کارگر بود تا تصمیمشان را بگیرند.

دفتر نخست وزیری در واکنش به استعفای آقای پرنل گفت آقای براون همچنان تمام توجه خود را به رسیدگی به چالش های بزرگی که کشور با آن روبروست متمرکز می کند و منافع ملت را بیش و پیش از هر چیز قرار می دهد.

آقای کامرون رهبر حزب محافظه کار نیز ضمن تکرار درخواستش برای برگزاری فوری انتخابات عمومی گفت: "در یک رکود عمیق و یک بحران سیاسی ما باید یک دولت متحد و قوی داشته باشیم. در عوض دولتی داریم که در برابر چشمان ما متلاشی می شود."

همزمان سایر اعضای کابینه از آقای براون حمایت کرده اند.

جان هاتون وزیر دفاع گفت که آقای پرنل یک "دوست خوب" است اما افزود: "فکر می کنم تصمیمی اشتباه گرفته است زیرا اعتقاد راسخ دارم که گوردون براون فرد مناسب برای رهبری حزب ما و کشور ماست."

دوره کنونی مجلس عوام پارلمان بریتانیا در ماه ژوئن سال آینده به پایان می رسد و انتخابات پارلمانی باید تا آن زمان برگزار شود.

مطالب مرتبط