رسیدگی سازمان ملل به پرونده جنایات جنگی در غزه

Image caption منظره ای از ویرانی مناطق مسکونی غزه توسط ارتش اسرائیل

گروهی که از طرف سازمان ملل متحد مسئول رسیدگی به شکایات مربوط به احتمال ارتکاب جنایات جنگی در نوار غزه شده، می گوید که در جریان این جلسات، کسانی که در این درگیری ها لطمه خورده و متحمل خسارت شده اند ، می توانند تجربیات خود را بازگو کنند.

قرار است که این جلسات در غزه و ژنو برگزار شود.

این گروه در طی این هفته، ضمن بازدید از مکان هایی که در جریان سه هفته حملات تهاجمی اسرائیل به نوار غزه آسیب دیده است، با ساکنین این محل ها و کسانی که شاهد این حملات بوده اند هم گفتگو کرده است.

ریچارد گلداستون، سرپرست این گروه، می گوید که در آغاز کار این گروه امیدوار بود که بتواند جلسات علنی خود را در اسراییل و کرانه باختری رود اردن برگزار کند. اما اسرائیل حاضر به همکاری نشده است و این گروه را متهم به جهت گیری کرده است.

اسرائیل، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را که در گذشته از نحوه رفتار این کشور با فلسطینی ها انتقاد کرده، متهم می کند که در انتقادهایش از اسرائیل بیطرفی را رعایت نمی کند.

آقای گلداستون می گوید که تیم 15 نفره او از چهل مکان در غزه دیدن کرده است و با 70 نفر از کسانی که شاهد این حملات بوده و یا بستگانشان در جریان حملات لطمه دیده اند، گفتگو کرده است.

این گروه امیدوار بود که بتواند از شهرهای جنوب اسرائیل که هدف راکت های فلسطینی ها قرار گرفته نیز دیدن کند. اما اسرائیل به این گروه اجازه این کار را نداده است.

نتیجه تحقیقات این گروه قرار است در ماه سپتامبر آینده منتشر شود و آقای گلد اسمیت می گوید امیدوار است عدم همکاری اسرائیل، از ارزش این گزارش نکاهد.

تحقیقات پیشین

تا کنون چند تحقیق دیگر در مورد ادعاهای مربوط به نقض حقوق بشر در جریان این درگیری ها انجام شده که نتیجه آن ها اکنون آماده شده است.

حملات 22 روزه اسراییل به نوار غزه که در روزهای پایانی سال میلادی گذشته آغاز شده بود، روز 18 ژانویه سال جاری به پایان رسید.

پس از تحقیقات محدودی که توسط سازمان ملل متحد صورت گرفت، بان کی مون، دبیر کل این سازمان، از اسرائیل خواسته است بابت خساراتی که به ساختمان های این سازمان در غزه وارد شده، 11 میلیون دلار غرامت به این سازمان بپردازد.

در گزارشی که بر اساس این تحقیقات تهیه شده، اسرائیل متهم شده است که پناهگاه های غیرنظامی مشخص را هدف قرار داده و برای توجیه کار خود که منجر به مرگ غیرنظامیان شده، به اظهارات غیرواقع متوسل شده است.

مطالب مرتبط