به روز شده:  10:49 گرينويچ - جمعه 05 ژوئن 2009 - 15 خرداد 1388

تعهد اوباما و مرکل بر پیشبرد روند صلح خاورمیانه

باراک اوباما پی از دیدار از مصر به اروپا رفت

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سفر پنج روزه اش در خاورمیانه و اروپا، اکنون وارد آلمان شده و با آنگلا مرکل، صدر اعظم دیدار و گفتگو کرد.

او ضمن دیدار از شهر درزدن در شرق کشور به تماشای اردوگاه سابق نازی در بوخنوالد، که در سال 1945 توسط نیروهای آمریکایی آزاد شد، رفت.

آقای اوباما پس از گفتگو با آنگلا مرکل گفت که آلمان یکی از متحدان مهم آمریکا در رابطه با حل مسائل جهانی است.

او گفت که برای رویارویی با برنامه های هسته ای ایران نیاز به همکاری بین این دو کشور است و تاکید کرد که از رقابت برای دستیابی به سلاح هسته ای جلوگیری شود.

گفتگو با مرتضی رییسی، خبرنگار در آلمان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


او مجددا موضوع صلح خاورمیانه را پیش کشید و گفت که زمان تشکیل دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی حالا است.

آقای اوباما پیش از این از مصر دیدار کرد و در سخنرانی روز پنجشنبه 4 ژوئن، در دانشگاه قاهره خطاب به مسلمانان جهان، خواستار تلاش برای رفع سوء تفاهم بین آمریکاییان و مسلمانان شده و از ایران دعوت کرد برای بهبود روابط با ایالات متحده تلاش کند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود که به روابط آمریکا و ایران اختصاص داشت، به تحولات تاریخی در روابط دو کشور و اختلاف بر سر برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی پرداخت و با تاکید بر "علاقه مشترک آمریکاییان و مسلمانان به موضوع حقوق و مسئولیت کشورهای مختلف در زمینه جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای اتمی،" گفت که برنامه اتمی ایران منشا تنش بین ایالات متحده و این کشور بوده است.

آقای اوباما در پایان سخنان خود گفت فقط یک "آغاز جدید" می تواند با همکاری و حرکت به ورای گذشته ای "آکنده از هراس و بی اعتمادی" به دست آید.

پیش از سخنرانی، آقای اوباما با حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، ملاقات کرد و گفت ایالات متحده به مشارکت با کشورهای خاورمیانه پای بند است.

پس از سخنرانی، پرزیدنت اوباما از اهرام در حومه قاهره دیدن کرد و پس از آن با هواپیمای ریاست جمهوری رهسپار اروپا شد.

آقای اوباما سفرش را در فرانسه به پایان خواهد برد. او در آنجا با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری ملاقات خواهد کرد و در مراسم شصت و پنجمین سالگرد حمله متفقین به نرماندی حضور خواهد یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.