آمریکا دو متهم به جاسوسی برای کوبا را دستگیر کرد

وزارت امور خارجه
Image caption ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا

مقام های امنیتی در آمریکا یک کارمند بازنشسته وزارت امور خارجه این کشور و همسرش را به اتهام جاسوسی برای دولت کوبا بازداشت کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه (۵ ژوئن) با انتشار بیانیه ای بازداشت والتر کندال مایرز، کارمند بازنشتسته این وزراتخانه و همسرش، گویندولین مایرز را تایید کرد.

در این بیانیه آمده است که والتر مایرز- ۷۲ ساله- در سال ۲۰۰۷ میلادی از بخش اطلاعات و تحقیقات وزارت امور خارجه آمریکا بازنشست شده بود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، خانم مایرز برای این وزارتخانه کار نمی کرده است.

به گفته مقام های آمریکایی، متهمان پیش از دستگیر شدن حدود سه سال تحت نظر نیروهای امنیتی آمریکا از جمله پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) و نیروی امنیتی دیپلماتیک وابسته به وزارت خارجه این کشور بودند.

در همین رابطه، وزارت دادگستری آمریکا والتر مایرز را به اتهام بیش از ۳۰ سال جاسوسی برای دولت کوبا و نیز تبانی برای انتقال اطلاعات طبقه بندی شده به کوبا دستگیر کرده اند.

متهمین روز پنج شنبه (۴ ژوئن) دستگیر شد اند اما خبر بازداشت آن ها بعد از ظهر روز جمعه به وقت واشنگتن اعلام شد.

در پی اعلام این خبر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، دستور بازبینی اساسی در تدابیر و ضوابط امنیتی داخلی این وزارتخانه را صادر کرده است.

خبر دستگیری این دو متهم به جاسوسی برای کوبا در حالی اعلام شده است که دولت آمریکا در هفته های اخیر بر بهبود روابط با کوبا تاکید کرده است.

دولت کوبا موافقت کرده است که مذاکرات بین دو کشور درباره مهاجرت قانونی کوبایی ها به آمریکا مجددا آغاز شود.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر از آمادگی خود برای گفتگو با رهبران کوبا خبر داده بود ولی تاکید کرده است زمانی تحریم های تجاری علیه کوبا را لغو خواهد کرد که حکومت کمونیستی کوبا برای برگزاری انتخابات آزاد اعلام آمادگی کند.

با این همه، بارک اوباما، در ماه آوریل امسال برخی از محدودیت هایی که جورج بوش در مورد سفر به کوبا و ارسال وجه نقد به این کشور در نظر گرفته بود را لغو کرد.

او همچنین ممنوعیت شرکت های مخابراتی آمریکا برای فعالیت در کوبا را نیز لغو کرده است.

مطالب مرتبط