'اسرائیل نهایتا تاسیس کشور فلسطینی را خواهد پذیرفت'

اوباما در حین سخنرانی در قاهره
Image caption برخی از اسرائیلی ها سخنرانی های اخیر آقای اوباما را نشان دهنده تغییر روشن موضع آمریکا در قبال کشورشان می دانند

مقامات اسرائیل می گویند دولت اسرائیل نهایتا با تاسیس یک کشور فلسطینی موافقت خواهد کرد.

این مقامات در توجیه این پیش بینی می گویند که نشانه ای از انصراف آمریکا از پافشاری بر سر تاسیس کشوری برای فلسطینیان، دیده نمی شود.

مقامات اسرائیلی که نام آنان ذکر نشده به رادیو اسرائیل گفتند که هر قدر دولت اسرائیل سریع تر طرح صلح موسوم به نقشه راه را بپذیرد، به همان اندازه امکان بیشتری برای رد طرح های دیگری که با آن ها موافق نیست، خواهد داشت.

این اظهارات یک روز پس از آن است که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر گفت تمام فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری باید متوقف شود.

قرار است هفته جاری جورج میچل، نماینده باراک اوباما برای خاورمیانه، با مقامات اسرائیلی ملاقات و گفتگوهای بیشتری انجام دهد.

مقامات اسرائیل می گویند دولت همچنان بر این نکته پافشاری خواهد کرد که اجازه "رشد طبیعی" شهرک های یهودی نشین موجود را داشته باشد.

باراک اوباما بخش مهمی از سخنرانی های هفته گذشته خود در عربستان سعودی و مصر را به بحران خاورمیانه اختصاص داده و گفته بود لازم است رنج مردم فلسطین پایان یابد.

آقای اوباما راه حل منصفانه این بحران را تاسیس کشور مستقل فلسطینی و همزیستی آن با اسرائیل دانسته بود.

آقای اوباما تاکید کرده بود که مردم اسرائیل نیز باید از امنیت و ارتباط سازنده با سایر کشورها برخوردار باشند.

این اظهارات در اسرائیل با واکنش های متفاوتی روبرو شده بود.

برخی از نشریات در مقالات خود به دولت توصیه می کردند که با سیاست جدید آمریکا خود را وفق دهد و در غیر این صورت منتظر یک طوفان باشد.

بعضی از رسانه ها نیز سخنان آقای اوباما را اخطاری به اسرائیل می دانستند مبنی بر این که این کشور باید به تعهدات خود برای دستیابی به صلح با فلسطینیان، احترام بگذارد.

مطالب مرتبط