برگزاری آخرین مرحله انتخابات پارلمان اروپا

پارلمان اروپا

رای دهندگان در نوزده کشور عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه برای شرکت در آخرین مرحله از انتخابات پارلمان اروپا به پای صندوق های رای می روند.

پیش از این، در 27 کشور دیگر این اتحادیه مانند بریتانیا، ایرلند، دانمارک، جمهوری چک و اتریش انتخابات در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه برگزار شده است.

در این انتخابات 736 نماینده پارلمان اروپا انتخاب می شوند.

پیشبینی می شود امسال کمترین تعداد واجدین شرایط در مرحله پایانی انتخابات پارلمان اروپا شرکت کنند.

این در حالی که تنها 14 رای دهندگان در کشور اسلواکی روز شنبه به پای صندوق های رای رفتند. این رقم سه درصد کمتر از تعداد رای دهندگان در سال 2004 است.

در این حال، در مالت این رقم 80 درصد بود.

انتخابات امسال پارلمان اروپا با جنجال های سیاسی در بعضی از کشورهای عضو همزمان است.

مردم ایتالیا یکشنبه برای دومین روز به پای صندوق های رای می روند و این در حالی است انتشار عکس های جنجالی از زندگی خصوصی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر این کشور مشکلاتی را برای او ایجاد کرده است.

در بریتانیا هم که دولت این کشور با جنجال سوء استفاده مالی نمایندگان پارلمان روبرو است، انتخابات پارلمان اروپایی همزمان با انتخابات شوراهای محلی برگزار شد.

ناظران منتظر انتشار نتایج رای گیری در بریتانیا هستند تا نظاره گر تاثیر رخدادهای جنجال برانگیز هفته های گذشته بر رای شهروندان باشند.

در این حال، تحلیلگران نتیجه انتخابات پارلمان اروپا در ایرلند را به نحوی بیانگر رای مردم این کشور به پیمان لیسبون اتحادیه اروپا می دانند.

ایرلندی ها سال گذشته این معاهده را رد کردند و یک بار دیگر قرار است در همه پرسی نظر خود را درباره آن اعلام کنند.

از سوی دیگر مقام های پارلمان اروپا در حال تحقیق درباره علت انتشار زودهنگام نتایج اولیه انتخابات در هلند هستند.

این نتایج نشان می دهد که حزب دست راستی خیرت والترز توانسته با به دست آوردن چهار کرسی از 25 کرسی نمایندگی هلند در پارلمان اروپا، پس از حزب حاکم قرار بگیرد.

آقای والترز به خاطر مواضع ضد اسلامی خود در حال محاکمه است.

مطالب مرتبط