حضور گسترده لبنانی‌ها در انتخابات سراسری

Image caption رای مسیحیان می تواند بر نتیجه نهایی انتخابات اثر بگذارد

مردم لبنان امروز یکشنبه هفتم ژوئن به طور گسترده در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کرده اند.

در این انتخابات دو جریان ۱۴ مارس (مورد حمایت غرب) و جریان ۸ مارس (مورد حمایت ایران و سوریه) رو در روی هم قرار گرفته اند. انتظار می رود که نتیجه انتخابات به شدت نزدیک باشد و هیچ گروهی نتواند پیروزی خیره کننده و مطلقی به دست آورد.

دهها هزار نیروی پلیس برای تامین امنیت جریان انتخابات به مراکز رای گیری در سراسر کشور اعزام شده اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید رقابت تنگی میان گروه ها به خصوص در نواحی مسیحی جاری است و انتظار می رود رای مسیحیان لبنان میان دو گروه رقیب تقسیم شود.

تحلیلگران می گویند رای مسیحیان می تواند بر نتیجه نهایی انتخابات اثر بگذارد.

در حال حاضر جریان ۱۴ مارس به رهبری سعد حریری، پسر رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان دارای اکثریت شکننده ای در پارلمان است. آمریکا هشدار داده که در صورت پیروزی اتئلاف مخالفان به رهبری حزب الله، در مورد روابط با لبنان تصمیم گیری خواهد کرد. آمریکا حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی می داند.

تحلیلگران می گویند لبنان یک کشور کلیدی در میان منازعات دو اردوگاه رقیب در خاورمیانه است. آمریکا، عربستان سعودی و مصر در یک سو و ایران و سوریه و حزب الله و حماس نیز در سوی دیگر قرار دارند و در این انتخابات در برابر هم صف آرایی کرده اند.

نمایندگان پارلمان لبنان برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند و افراد از ۲۱ سالگی می توانند در این انتخابات شرکت کنند. در لبنان طبق قوانین، رئیس جمهوری از مسیحیان، رئیس مجلس از شیعیان و نخست وزیر از سنی ها انتخاب می شود و در مناطق مختلف، ۱۲۸ کرسی پارلمان طبق یک سیستم پیچیده، به نسبت جمعیت قومی-مذهبی، بین گروه های مختلف تقسیم می شود. لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود که هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

مطالب مرتبط