سفر طالبانی به ایران برای عیادت از حکیم

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق برای دیدار با عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی که در ایران بستری است، به تهران سفر کرده است.

سفر آقای طالبانی به ایران غیر رسمی اعلام شده است.

سخنگوی دولت عراق در بیانیه ای گفته است که رئیس جمهوری عراق شب گذشته وارد تهران شده است. این بیانیه مشخص نمی کند که آقای طالبانی چند روز در ایران خواهد ماند و آیا با مقام های ایرانی دیدار می کند یا خیر.

عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی است که بزرگ ترین حزب سیاسی شیعیان عراق به شمار می رود و ریاست اتئلاف عراق یکپارچه را در مجلس عراق به عهده دارد.

طبق گزارش ها او از سرطان ریه رنج می برد و هم اکنون در یکی از بیمارستان های تهران بستری است.

هفته پیش نوری مالکی، نخست وزیر عراق نیز به تهران سفر کرد و با آقای حکیم دیدار کرد. سایر مقام های عراقی از جمله وزرای دولت عراق و نمایندگان مجلس این کشور اخیرا از رئیس مجلس اعلای اسلامی عیادت کرده اند.

در سال 2006 برای اولین بار اعلام شد که تورمهای محدود و توموری کوچک در ریه عبدالعزیز حکیم دیده شده است. او قبل از آن برای آزمايشهای اوليه تشخيص سرطان به بيمارستان هيوستون در آمريکا مراجعه کرده بود و پزشکان اين بيمارستان تائید کرده بودند که او به سرطان ريه مبتلاست.

سيدعبدالعزيز حکيم بيش از بيست سال ساکن ايران بوده است.

او پس از کشته شدن برادرش، سيدمحمدباقر حکيم، رهبری مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را به عهده گرفت.

تشکل تحت رهبری او دو سال پیش کلمه "انقلاب" را رسما از عنوان خود حذف کرد. این تشکل در ايران و به ابتکار حکومت ايران تأسيس شد و از همان زمان روابط تنگاتنگ با ايران دارد.

آقای حکیم در زمانی که حضور فعالی در عرصه سیاسی عراق داشت، سعی کرد با آمریکا نیز روابط مناسبی برقرار کرد و به همین منظور به آمریکا سفر کند و با جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین این کشور دیدار کرد.

آقای حکیم مذاکره ایران و آمریکا را به نفع منطقه خوانده و از آن استقبال کرده بود.

مطالب مرتبط