استفاده از توربین های بادی شناور آغاز شد

Image caption توربین های شناور باعث کاهش شمار مزارع باد بر روی زمین خواهند شد

اولین توربین بادری شناور جهان در دریا قرار داده خواهد شد.

الکساندرا بک گیورو، از شرکت استات اویل به بی بی سی گفت این توربین که Hywind نام دارد در آبهای سواحل نروژ شناور خواهد شد و "می تواند در خارج کردن مزارع باد از دید مردم کمک کند."

خانم گیورو افزود فناوری جدید امکان می دهد مزارع باد در چندین مایلی ساحل برپا شوند تا به مناطقی که می تواند حضور آنها در آنجا باعث اخلال در زندگی مردم شود نزدیک نباشند.

این فن آوری به بهبود عملکرد عملیات رادار نظامی، صنایع کشتیرانی، ماهیگیری، حیات جانوری و به ویژه پرندگان و گردشگری کمک کند.

ضمن اینکه به گفته کارشناسان باد در داخل دریا شدت بیشتری نیز دارد و با پیوستگی بیشتری می وزد.

توربین Hywind توسط شرکت زیمنس تولید شده و می تواند 2.3 مگاوات برق تولید کند. در ساخت این توربین از فناوری هایی از صنایع توبین های بادی و همچنین صنایع نفت و گاز بهره گرفته شده و اولین نمونه آن به مدت دو سال در سواحل نروژ مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

این نوع توربین همانند کوه های یخ که قسمت عمده ای از آنها زیر آن پنهان است، به پایه ای استوانه ای شکل متصل است که این پایه باعث شناوری توربین بر روی آب می شود و تا عمق 100 متری آب امتداد دارد.

این پایه شناور در زیر دریا با کابل هایی که طول آنها به 700 متر می رسد به بستر دریا متصل می شود.

هزینه ایجاد مزارع باد در داخل دریا بسیار بیشتر از هزینه ایجاد مزارع مشابه در روی زمین است و توربین های شناور و معلق بر روی سطح آب هم بسیار پر هزینه تر از توربین هایی هستند که بر روی ستون هایی جامد بر بستر دریا بنا می شوند.

با این حال خانم گیورو تاکید می کند که به تدریج با گذشت زمان هزینه توربین های معلق با توربین های ثابت برابر خواهد شد.

این کارمند استات اویل افزود شرکت او به دنبال بازارهایی است که هم توان پرداخت هزینه برپایی چنین توربین هایی را دارند و هم نیاز آنها به انرژی رو به افزایش است.

این کارشناس معتقد است نقاطی مانند سواحل آمریکای شمالی، شبه جزیره ایبری در منتهی الیه جنوب غرب اروپا و سواحل نروژ و بریتانیا بالقوه برای استفاده از فناوری توربین های شناور مناسب هستند، و بر ظرفیت بالقوه بازار در کشورهای مختلف به استناد امکان کاهش قیمت این توربین ها تاکید می کند.