انتخابات حساس پارلمانی در لبنان آغاز شد

Image caption تحلیلگران رقابت نزدیکی را برای تصاحب 128 کرسی پارلمان پیش بینی کرده اند

انتخابات پارلمانی لبنان، که در آن ائتلاف احزاب حاکم و تحت حمایت غرب مقابل ائتلافی به رهبری حزب الله قرار می گیرد، آغاز شد.

پیش بینی شده که رقابت میان ائتلاف طرفدار غرب که "ائتلاف 14 مارس" نام گرفته و اکثریتی جزئی در پارلمان دارد، و رقبای این ائتلاف که از سوی سوریه و ایران حمایت می شوند، نزدیک باشد.

در میان جامعه مسیحیان لبنان حامیان هر دو ائتلاف دیده می شوند و به گفته تحلیلگران نتیجه انتخابات به این مسئله وابسته است که در چند حوزه کلیدی کدام سیاستمدار مسیحی در آن حوزه ها پیروز خواهد شد.

شعب رای گیری در لبنان از ساعت هفت صبح به وقت محلی (چهار صبح به وقت گرینویچ) آغاز به کارکرده اند و در ساعت شش بعد از ظهر به وقت محلی هم به کار خود پایان خواهند داد. تعداد واجدان شرایط شرکت در انتخابات حدود سه میلیون نفر برآورد شده است.

بیش از 200 ناظر بین المللی روند برگزاری انتخابات را تحت نظر گرفته اند و انتظار می رود نتایج اولیه شمارش آراء در اواخر روز یکشنبه هفتم ژوئن اعلام شود.

حدود 50 هزار مامور نیروهای انتظامی لبنان در نقاط مختلف این کشور جهت جلوگیری از وقوع خشونت مستقر شده اند و تا کنون نیز حادثه ای گزارش نشده است.

بر اساس نظام سیاسی مشارکتی در لبنان کرسی های پارلمان میان مسیحیان و مسلمانان تقسیم می شوند.

حزب الله تنها 11 نامزد برای حضور در پارلمان دارد، با این وجود این تشکل یک عضو قدرتمند ائتلافی گسترده تر در برابر جبهه طرفدار دولت محسوب می شود که این تشکل، میشل عون رهبر مستقل مسیحی و جنبش شیعه امل را نیز در بر می گیرد.

شاید از این رو است که به گفته جیم میور خبرنگار بی بی سی که اکنون در بیروت است، نگرانی غرب مبنی بر اینکه حزب الله قدرت را در پارلمان در دست بگیرد، پایه و اساس درستی نداشته باشد.

اکثریت فعلی در پارلمان در سال 2005 و پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر طرفدار غرب لبنان به پارلمان راه یافتند.

اما تحلیلگران نتیجه انتخابات را سر کار آمدن یک دولت ائتلافی از گروه های مختلف پیش بینی می کنند.

مطالب مرتبط