کاسترو جاسوسی برای کوبا را 'داستان مسخره' خواند

فیدل کاسترو و برادرش رائول
Image caption اگر چه فیدل کاسترو از مقام رهبری کوبا کنار رفته ولی مرتبا در باره وقایع جهانی اظهار نظر می کند

فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا اتهامات آمریکا در این باره که یک کارمند بازنشسته وزارت خارجه این کشور و همسرش برای کوبا جاسوسی می کرده اند را رد کرده و آن را یک 'داستان مسخره' خوانده است.

هفته گذشته مقام های امنیتی در آمریکا اعلام کردند که یک کارمند بازنشسته وزارت امور خارجه این کشور و همسرش را به اتهام جاسوسی برای دولت کوبا بازداشت شده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه (۵ ژوئن) با انتشار بیانیه ای بازداشت والتر کندال مایرز، کارمند بازنشسته این وزراتخانه و همسرش، گویندولین مایرز را تایید کرد.

آقای کاسترو در سرمقاله ای زمان انتشار این خبر را که تنها چند روز پس از لغو اخراج کوبا از "سازمان کشورهای آمریکایی" بود، مورد سئوال قرار داده است.

فیدل کاسترو به ملاقات با این زوج در مکزیک در سال 1995، اذعان کرده ولی اضافه کرده که او در طول عمرش هزاران شهروند آمریکایی را به دلایل مختلف ملاقات کرده است.

رهبر سابق کوبا این ماجرا را یک "داستان مصور جاسوسی" خوانده است.

فیدل کاسترو که 82 سال دارد از ژوئیه 2007 در انظار عمومی ظاهر نشد و در فوریه 2008 از مقام خود کناره گیری کرد و قدرت را به برادرش واگذار کرد.

ولی با این وجود، مطالبی که او می نویسد غالبا در نشریات دولتی کوبا چاپ می شود.

خبر دستگیری دو متهم به جاسوسی برای کوبا در حالی اعلام شد که دولت آمریکا در هفته های اخیر بر بهبود روابط با کوبا تاکید کرده است.

دولت کوبا موافقت کرده است که مذاکرات بین دو کشور درباره مهاجرت قانونی کوبایی ها به آمریکا مجددا آغاز شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر از آمادگی خود برای گفتگو با رهبران کوبا خبر داده ولی تاکید کرده بود زمانی تحریم های تجاری علیه کوبا را لغو خواهد کرد که حکومت کمونیستی کوبا برای برگزاری انتخابات آزاد اعلام آمادگی کند.

با این همه، باراک اوباما، در ماه آوریل سال جاری میلادی برخی از محدودیت هایی را که جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در مورد سفر به کوبا و انتقال پول به این کشور در نظر گرفته بود، لغو کرد.

آقای اوباما همچنین ممنوعیت شرکت های مخابراتی آمریکا برای فعالیت در کوبا را نیز لغو کرده است.

مطالب مرتبط