در بریتانیا حضور دانشجویان مرد کمرنگ تر از زنان شده است

Image caption در حال حاضر شمار داوطلبان زن که وارد دانشگاه های بریتانیا می شوند بیشتر از مردان است

بنا به گزارش محققان دوره های آموزش عالی، دستاوردهای تحصیلی دانشجویان زن در دانشگاه های بریتانیا بیشتر از دانشجویان مرد بوده است.

گزارشی که توسط موسسه سیاستگذاری آموزش عالی بریتانیا منتشر شده است، نشان می دهد که احتمال این که زنان بتوانند وارد بهترین دانشگاه های این کشور شوند و با نمرات بالاتری در دانشگاه کسب کنند، بیشتر از داوطلبان مرد است.

دانشجویان زن همچنین به لحاظ تعداد در رشته های پرچالش تر، مانند حقوق و پزشکی حضورشان بیشتر از مردان است.

بهرام بخردنیا، رئیس این موسسه، می گوید که علت این فاصله جنسیتی در آمار دانشجویان دانشگاهی بریتانیا همچنان نامعلوم است.

در سال های اخیر شمار داوطلبان زن که وارد دانشگاه های بریتانیا شده اند بیشتر از داوطلبان مرد بوده است - 49 درصد دانشجوی دختر و 38 درصد دانشجوی پسر.

"فارغ التحصیلی با نمره بالا"

باوری عمومی در بریتانیا وجود دارد که موسسات آموزش عالی و رشته های تحصیلی مهم تحت انقیاد دانشجویان مرد است. این مطالعه تازه این باور را بی اساس می کند.

بنا به این تحقیق، شمار دانشجویان زن در گروه دانشگاه های مهم بریتانیا موسوم به "راسل گروپ" (Russell Group)، و همچنین رشته های پرطرفدار، رو به افزایش بوده است.

تنها استثناها در این گروه، دانشگاه های کمبریج و آکسفورد هستند که تعداد دانشجویان مرد و زن در حال حاضر برابرند.

البته هنوز هم رشته هایی هستند که دانشجویان مرد اکثریت هستند. رشته های حوزه فیزیک، ریاضیات و فنی از جمله این رشته هاست.

اما تصویر کلی نشان می دهد که شمار دانشجویان زن به طور چشمگیری بیشتر از مردان است.

زنان همچنین در مقایسه با مردان با نمرات بالاتری فارغ التحصیل می شوند. با این حال تعداد دانشجویان مرد که بالاترین نمره ممکن را کسب می کنند، با اختلافی کم از دانشجویان زن (13.9 درصد در برابر 13 درصد)، بیشتر است.

بنا به گزارش این موسسه، موفقیت زنان در ورود به دانشگاه و کسب نمرات بالاتر، به رغم طبقه اجتماعی و قومیت آنان بوده است.

این گزارش نشان داده است که الگویی که در بریتانیا مشاهده شده است در واقع یک الگوی جهانی است و در کل جهان آمار ورود دانشجویان زن به دانشگاه ها و همچنین کسب نمرات بالاتر افزایش داشته است.

محققان "موسسه سیاستگذاری آموزش عالی در بریتانیا" می گویند که یکی از عواملی که باعث شده فاصله جنسیتی در آمار دانشجویان زن و مرد دانشگاه های بریتانیا بیشتر شود، ضعیف تر شدن عملکرد آکادمیک پسرها بوده است. به کلامی دیگر، همانقدر که دختران در تحصیل علم بهتر شده اند پسرها ضعیف تر شده اند.

مطالب مرتبط