ائتلاف مورد حمایت آمریکا مدعی پیروزی در لبنان شد

پوستر رفیق حریری
Image caption پسر رفیق حریری رهبری ائتلاف 14 مارس را به عهده دارد

رهبر ائتلاف حاکم در لبنان که به غرب نزدیک است مدعی پیروزی مقابل بلوک تحت رهبری حزب الله در انتخابات فشرده پارلمانی این کشور شده است.

سعد حریری گفت که ائتلاف "14 مارس" اکثریت خود در پارلمان را که 128 کرسی دارد حفظ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر یک سیاستمدار نزدیک به بلوک حزب الله، که مورد حمایت ایران و سوریه است، به شکست این بلوک اذعان کرده است.

نتایج رسمی در طول روز دوشنبه منتشر خواهد شد. میزان مشارکت 52 درصد اعلام شده است.

آقای حریری در جمع هواداران شادمان خود در بیروت، پایتخت، گفت: "به شما، به آزادی، و به دموکراسی تبریک می گویم."

وی افزود: "این انتخابات برنده و بازنده ای ندارد، تنها برندگان دموکراسی و لبنان هستند."

تلویزیون "آینده" متعلق به آقای حریری پیش بینی کرد که ائتلاف آقای حریری برنده 70 کرسی در پارلمان تازه شود و ائتلاف حزب الله نیز 58 کرسی تصاحب کند.

اگر این پیش بینی درست باشد، بلوک آقای حریری اکثریت خود را در پارلمان افزایش خواهد داد.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید که آمریکا که از پیروزی بلوک حزب الله می ترسید اکنون نفس راحتی خواهد کشید. آمریکا هشدار داده بود که در صورت پیروزی ائتلاف مخالفان به رهبری حزب الله، در مورد روابط با لبنان تصمیم گیری خواهد کرد. آمریکا حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی می داند.

رای مسیحیان

یک سیاستمدار ارشد نزدیک به بلوک تحت هدایت حزب الله که از وی نام برده نشد به رویتر گفت: "ما انتخابات را باخته ایم. ما نتیجه را به عنوان اراده مردم می پذیریم."

زیاد برعود وزیر کشور گفت که میزان مشارکت از انتخابات 2005 فراتر رفته و "در تاریخ انتخابات لبنان بی سابقه است."

حدود سه میلیون نفر از مردم لبنان واجد شرایط برای رای دادن بودند.

در لبنان طبق قوانین، رئیس جمهوری از مسیحیان، رئیس مجلس از شیعیان و نخست وزیر از سنی ها انتخاب می شود و در مناطق مختلف، ۱۲۸ کرسی پارلمان طبق یک سیستم پیچیده، به نسبت جمعیت قومی-مذهبی، بین گروه های مختلف تقسیم می شود.

تحلیلگران پیشتر گفتند که نتایج می تواند به این بستگی داشته باشد که در برخی از حوزه های مهم کدام سیاستمداران مسیحی انتخاب می شوند.

گفته می شود که آرای مسیحیان به طور مساوی میان دو اردوگاه تقسیم شده است. جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید رقابت تنگی میان گروه ها به خصوص در نواحی مسیحی در جریان بود.

حزب الله تنها 11 نامزد معرفی کرده بود، با این وجود این تشکل یک عضو قدرتمند ائتلافی گسترده تر مخالفان است که شامل میشل عون رهبر مستقل مسیحی و جنبش شیعه امل می شود.

اکثریت فعلی در پارلمان در سال 2005 و پس از ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در یک بمبگذاری در بیروت به قدرت رسید.

آن بمبگذاری سوریه را وادار کرد نیروهایش را پس از 29 سال از لبنان خارج کند چرا که دمشق مظنون به دخالت در آن بمبگذاری بود؛ سوریه به شدت این اتهام را رد می کند.

نمایندگان پارلمان لبنان برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند و افراد از ۲۱ سالگی می توانند در این انتخابات شرکت کنند. لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود که هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

مطالب مرتبط