کره شمالی روزنامه نگاران آمریکایی را به حبس محکوم کرد

لورا لینگ (راست) و ایونا لی
Image caption لینگ و لی به جرم "جرائم سنگین علیه ملت" به حبس طولانی محکوم شده اند

کره شمالی دو روزنامه نگار زن آمریکایی را به دوره های طولانی حبس محکوم کرده است.

روز دوشنبه، 8 ژوئن (18 خرداد)، خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که دادگاه مرکزی، عالیترین دادگاه جزایی این کشور، لورا لینگ و ایونا لی، دو زن روزنامه نگار آمریکایی را در ارتباط با اتهام "جرایم سنگین علیه ملت کره" و عبور غیرقانونی از مرز مجرم شناخته است.

براساس این گزارش، دادگاه به منظور اصلاح متهمان از طریق کار، هر یک را به دوازده سال حبس در اردوگاه کار اجباری محکوم کرده است.

در این گزارش آمده است که از آنجا که این دو نفر در عالیترین دادگاه کره شمالی محاکمه شده اند، نمی توانند از حکم صادره فرجام خواهی کنند زیرا احکام این دادگاه نهایی است.

ظاهرا لورا لینگ و ایونا لی، که برای یک شبکه تلویزیونی آمریکایی کار می کنند، روز 17 مارس سال جاری توسط ماموران کره شمالی در مرز این کشور با چین بازداشت شدند.

منابع رسمی کره شمالی در مورد نحوه و دلیل بازداشت این دو شهروند آمریکایی توضیح روشنی نداده اند و جلسه محاکمه نیز بدون حضور روزنامه نگاران و ناظران خارجی برگزار شد.

با توجه به محدودیت شدید نشر اطلاعات در کره شمالی، تنها منبع کسب اطلاع در مورد وضعیت این دو نفر گزارش های خبرگزاری رسمی این کشور است که حاوی جزئیات چندانی نبوده است.

ظاهرا محاکمه این دو نفر روز دوشنبه هفته پیش آغاز شد و روز پنجشنبه پایان یافت و در پی آن، دادگاه به محکومیت آنان رای داد.

شبکه تلویزیونی آمریکایی که لورا لینگ و ایونا لی را در استخدام دارد گفته است که این دور زونامه نگار برای تهیه برنامه پیرامون تجارت زنان به منطقه سفر کرده بودند اما مشخص نیست به چه دلیل با گذر از مرز، وارد خاک کره شمالی شدند.

احکام دوازده سال حبس در اردوگاه کار اجباری به مراتب سنگین تر از آن است که انتظار می رفت و باعث نگرانی شده است به خصوص اینکه آگاهی چندانی در مورد شرایط اردوگاه های کار اجباری در کره شمالی در دست نیست.

امتیازی برای معامله

برخی از ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که ممکن است هدف کره شمالی از صدور احکام سنگین برای دو روزنامه نگار آمریکایی بهره برداری از این موقعیت برای کسب امتیاز از ایالات متحده و کره جنوبی باشد.

Image caption در کره جنوبی تظاهراتی علیه بازداشت لینگ و لی برگزار شده است

ماجرای بازداشت و محاکمه لورا کینگ و ایونا لی در حالی انتشار می یابد که دولت کره شمالی در هفته های اخیر با افزایش فشارهای بین المللی به دلیل انجام آزمایش های اتمی و موشکی مواجه بوده است.

همچنین، گزارش هایی در مورد احتمال تغییر و تحول در سطوح عالی حکومتی کره شمالی انتشار یافته و این احتمال را مطرح کرده است که ممکن است تحرکات خارجی این کشور ناشی از الزامات سیاست داخلی بوده باشد.

در پی انتشار خبر محکومیت دو شهروند آمریکایی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده از "نگرانی عمیق" دولت خود در مورد وضعیت محکومان سخن گفت.

وی افزود که دولت ایالات متحده از تمامی مجاری ممکن برای کسب آزادی این دو شهروند خود استفاده می کند اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

روز جمعه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که در مورد وضعیت این دو شهروند آمریکایی، با مقامات کشورهایی که بر کره شمالی نفوذ دارند در تماس بوده است اما تاکید کرد که تا کنونی هیچ نماینده از سوی ایالات متحده برای پیگیری این مساله عازم کره شمالی نشده است.

این نخستین بار نیست که کره شمالی یک شهروند آمریکایی را به جرم عبور از مرز این کشور بازداشت و محاکمه کرده است.

در سال 1996، ماموران کره ای یک آمریکایی به نام اوان هونزیکر را که با شنا از رودخانه یالو، در مرز چین و کره شمالی، عبور کرده بود به مدت سه ماه بازداشت کردند اما این فرد در پی اعزام نماینده ای از سوی دولت آمریکا، با پرداخت جریمه نقدی آزاد شد.

ظاهرا با وخامت بیشتر روابط سیاسی بین کره شمالی و آمریکا، مقامات کره ای مجازات های سنگین تری را برای دو روزنامه نگار زن در نظر گرفته اند.

بازداشت این دو شهروند آمریکایی باعث برگزاری تظاهراتی در آمریکا و همچنین کره جنوبی شد که در خلال آن، تظاهرکنندگان ضمن محکوم کردن اقدام دولت کره شمالی، خواستار آزادی این دو روزنامه نگار شدند.

مطالب مرتبط