به روز شده:  10:24 گرينويچ - دوشنبه 08 ژوئن 2009 - 18 خرداد 1388

راست میانه، برنده اصلی انتخابات پارلمان اروپا

پارلمان اروپا

استقبال از انتخابات پارلمان اروپا چشمگیر نبود

نتایج اولیه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا نشان می دهد که احزاب حاکم راست میانه، به ضرر مخالفان دست چپی خود، به پیروزی چشمگیری در انتخابات دست یافته اند.

شمارش آراء نشان دهنده پیروزی واضح راست میانه در فرانسه، آلمان، ایتالیا و لهستان و مبین این است که این احزاب موقعیت خود به عنوان بزرگ ترین گروه در پارلمان اتحادیه اروپا را تحکیم بخشیده اند.

ولی عملکرد احزاب چپگرا و چب میانه در بریتانیا، اسپانیا، و پرتقال نومید کننده بود.

خیرنگار بی بی سی می گوید نتیجه انتخابات خلاف انتظار بود چون تصور می شد بحران اقتصادی کنونی به احزاب چپگرا کمک خواهد کرد.

گفتگو با شهریار رادپور، کارشناس مسایل بریتانیا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


احزاب افراطی نیز سهم خود از آراء را افزایش داده اند.

در هلند مخالفان اتحادیه اروپا و نیز حزب ضد اسلامی که رهبر آن گریت وایلدرز، یک سیاستمدار بحث انگیز است، از نظر تعداد آراء، در مرتبه دوم قرار گرفتند.

در اتریش نیز حزب آزادی، که یک حزب راست افراطی است توانست تعداد آراء خود در انتخابات پارلمان اروپا را دو برابر کند.

در میان احزاب کوچکتر، موفقیت احزاب طرفدار محیط زیست (سبزها) نیز قابل توجه بوده است.

تعداد شرکت کنندگان در انتخابات

تعداد شرکت کنندگان در انتخابات حدود 45 درصد کسانی بود که صلاحیت شرکت در رأی گیری را داشتند که نشان دهنده کمترین تعداد شرکت کننده از سی سال قبل، یعنی از هنگامی است که انتخابات مستقیم پارلمان اروپا شروع شد.

تحلیلگران می گویند رأی دهندگان به پارلمان اروپا اعتماد ندارند و کسانی هم که اعتماد دارند عمدتا به مسائل داخلی و ملی خودشان علاقمندند.

در بریتانیا، حزب حاکم کارگر عملکرد خوبی نداشت و در مرتبه سوم یعنی پس از حزب محافظه کار و حزبUKIP که مخالف عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپاست، قرار گرفت.

نتیجه انتخابات فشار بر گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا را که با درخواست های استعفا از مقام خود روبروست، افزایش خواهد داد.

در این انتخابات همچنین حزب راست افراطی بریتانیا موسوم به حزب ملی، که مخالف با مهاجرت به بریتانیاست، توانست برای اولین بار به پارلمان اروپا نماینده بفرستد.

نیک گریفین، رهبر این حزب یکی از دو کاندیدایی بود که از این حزب به پارلمان اروپا راه یافتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.