استقبال اوباما از پیروزی ائتلاف حاکم، در انتخابات لبنان

سعد حریری
Image caption سعد حریری دست دوستی به سوی مخالفان دراز کرده است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از نتیجه انتخابات پارلمانی لبنان استقبال کرده است.

اعلام رسمی نتیجه انتخابات پارلمانی لبنان نشان می دهد ائتلاف حاکم که از حمایت آمریکا و عربستان سعودی برخوردار است، در این انتخابات برنده شده است.

آقای اوباما گفت لبنان اکنون در مسیر استقلال و ثبات حرکت می کند ولی او به رهبران لبنان هشدار داد که باید با توافق و رضایت مردم و نه زور و فشار، حکومت کنند.

شمارش آراء نشان می داد که تعداد کرسی های ائتلاف حاکم که رهبر آن سعد حریری، است از دیگر احزاب شرکت کننده در انتخابات، بیشتر است.

وزیر کشور لبنان گفت ائتلاف آقای حریری 71 کرسی به دست آورده است در حالی که ائتلاف مخالفان که رهبری آن با جنبش اسلامگرای حزب الله لبنان است، 57 نماینده به پارلمان فرستاده است.

این حزب از حمایت سوریه و ایران برخوردار است.

آقای حریری قبلا در تلویزیون لبنان اظهار داشته بود که او دست دوستی به سوی احزابی که در انتخابات شکست خورده اند دراز می کند.

سعد حریری از کسانی که به مخالفان رأی داده بودند خواست که متحد شده و به اتفاق ائتلاف حاکم به نفع کشور همکاری کنند.

آقای حریری در جمع هواداران شادمان خود در بیروت، پایتخت، گفت: "به شما، به آزادی، و به دموکراسی تبریک می گویم."

وی افزود: "این انتخابات برنده و بازنده ای ندارد، تنها برندگان دموکراسی و لبنان هستند."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید آمریکا که از پیروزی بلوک حزب الله می ترسید اکنون نفس راحتی خواهد کشید. آمریکا هشدار داده بود که در صورت پیروزی ائتلاف مخالفان به رهبری حزب الله، در مورد روابط با لبنان تصمیم گیری خواهد کرد. آمریکا حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی می داند.

در لبنان طبق قوانین، رئیس جمهوری از مسیحیان، رئیس مجلس از شیعیان و نخست وزیر از سنی ها انتخاب می شود و در مناطق مختلف، ۱۲۸ کرسی پارلمان طبق یک سیستم پیچیده، به نسبت جمعیت قومی-مذهبی، بین گروه های مختلف تقسیم می شود.

اکثریت فعلی در پارلمان در سال 2005 و پس از ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در یک بمبگذاری در بیروت به قدرت رسید.

این بمبگذاری سوریه را وادار کرد نیروهایش را پس از 29 سال از لبنان خارج کند چرا که دمشق مظنون به دخالت در بمبگذاری بود.

سوریه به شدت این اتهام را رد می کند. لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود که هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

مطالب مرتبط