تلاش تازه آمریکا برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه

جورج میچل (راست) و اهود باراک
Image caption جورج میچل در جریان دیدار از اسرائیل با مقامات ارشد این کشور ملاقات و گفتگو می کند

جورج میچل، نماینده ویژه باراک اوباما در خاورمیانه، سفر خود به منطقه را شروع کرده است.

هدف از این سفر فعال کردن روند صلح اسرائیل و فلسطینیان است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هر دو طرف را به آن ترغیب می کند.

جورج میچل، در بیت المقدس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ملاقات کرده و یک بار دیگر خواستار متوقف ساختن گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی خواهد شد.

آقای نتانیاهو، بارها گفته است که با این درخواست موافقت نمی کند.

جورچ میچل مجددا گفت که آمریکا تاسیس یک کشور فلسطینی را تنها راه حل سیاسی پایدار برای مناقشه ای می داند که دهها سال است ادامه دارد.

آقای نتانیاهو هنوز علنا خود را متعهد به قبول این راه حل نکرده است.

در حالی که فشارها بر آقای نتانیاهو برای قبول یک کشور فلسطینی افزایش می یابد، وی اعلام کرده که یکشنبه هفته آینده سخنرانی مهمی در باره صلح و امنیت در خاورمیانه ایراد خواهد کرد.

آقای میچل، فردا با با رهبران فلسطینیان ملاقات کرده و آنان را در جریان انتظاراتی که آمریکا از فلسطینیان برای دستیابی به صلح دارد، قرار خواهد داد.

روز گذشته آقای میچل که در اسلو، در جلسه افتتاحیه کنفرانس کمک دهندگان بین المللی برای فلسطینیان، صحبت می کرد گفت برای تاسیس سریع یک کشور مستقل و پایدار فلسطینی، ایجاد نهادها و فراهم آوردن توانایی های اداره دولت برای فلسطینیان، لازم و مهم است.

جورج میچل گفت آمریکا خواهان مذاکره فوری اسرائیل و فلسطینیان است.

باراک اوباما در جریان سخنرانی اخیر خود در قاهره گفته بود که در حالی که پیوندهای آمریکا با اسرائیل ناگسستنی است ولی مصیبت فلسطینیان "غیرقابل تحمل" است و اسرائیلی ها باید "حق موجودیت فلسطین" را بپذیرند.

مطالب مرتبط