ابراز نگرانی اوباما از محکومیت دو خبرنگار در کره شمالی

لورا لینگ (راست) و ایونا لی
Image caption لینگ و لی به جرم "جرائم سنگین علیه ملت" به حبس طولانی محکوم شده اند

دولت آمریکا می گوید باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور از محکومیت دو خبرنگار زن آمریکایی درکره شمالی شدید ابراز نگرانی کرده است.

کره شمالی این دو خبرنگار را به حبس های طولانی محکوم کرده است.

یک سخنگوی آقای اوباما گفت آمریکا برای آزادی لورا لینگ و ایونا لی، از تمام امکانات استفاده خواهد کرد.

روز دوشنبه، 8 ژوئن (18 خرداد)، خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که دادگاه مرکزی، عالیترین دادگاه جزایی این کشور، لورا لینگ و ایونا لی، دو روزنامه نگار زن آمریکایی را در ارتباط با اتهام "جرایم سنگین علیه ملت کره" و عبور غیرقانونی از مرز مجرم شناخته است.

براساس این گزارش، دادگاه به منظور اصلاح متهمان از طریق کار، هر یک را به دوازده سال حبس در اردوگاه کار اجباری محکوم کرده است.

در این گزارش آمده است از آنجا که این دو نفر در عالی ترین دادگاه کره شمالی محاکمه شده اند، نمی توانند درخواست تجدید نظر در احکام را بکنند چون احکام این دادگاه نهایی است.

لورا لینگ و ایونا لی، که برای یک شبکه تلویزیونی آمریکایی کار می کنند، در ماه مارس سال جاری توسط ماموران کره شمالی در مرز این کشور با چین بازداشت شدند.

شبکه تلویزیونی که این خبرنگاران را استخدام کرده بود می گوید آنان در باره فاجعه تجارت زنان و کودکانی که سعی می کنند خود را به چین برسانند برنامه تهیه می کردند اما مشخص نیست به چه دلیل با عبور از مرز وارد خاک کره شمالی شده اند

ظاهرا محاکمه این دو نفر روز دوشنبه هفته پیش آغاز شد و روز پنجشنبه پایان یافت و در پی آن، دادگاه به محکومیت آنان رای داد.

احکام دوازده سال حبس در اردوگاه کار اجباری به مراتب سنگین تر از آن است که انتظار می رفت و باعث نگرانی شده است به خصوص اینکه آگاهی چندانی در مورد شرایط اردوگاه های کار اجباری در کره شمالی در دست نیست.

امتیازی برای معامله

برخی از ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که ممکن است هدف کره شمالی از صدور احکام سنگین برای دو روزنامه نگار آمریکایی بهره برداری از این موقعیت برای کسب امتیاز از ایالات متحده و کره جنوبی باشد.

در پی انتشار خبر محکومیت دو شهروند آمریکایی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده از "نگرانی عمیق" دولت خود در مورد وضعیت محکومان سخن گفت.

صدور حکم محکومیت دو خبرنگار زن آمریکایی یک روز پس از آن است که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا اعلام داشت در واکنش به آزمایش های موشکی و هسته ای اخیر کره شمالی، آمریکا گنجاندن مجدد نام کره شمالی در فهرست کشورهایی که در تروریسم دست دارند را مد نظر قرار داده است.

مطالب مرتبط