تلاش برای برکناری نخست وزیر بریتانیا ناکام ماند

براون در برابر ساختمان محل سکونت نخست وزیر
Image caption تلاش مخالفان براون برای برکناری او موفقیت آمیز نبوده است

تلاش گروهی از نمایندگان عضو حزب حاکم گارگر در بریتانیا برای برکناری نخست وزیر این کشور به نتیجه نرسید.

روز سه شنبه، 9 ژوئن (19 خرداد)، گوردون براون، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر، در نخستین جلسه هیات دولت پس از ترمیم کابینه در اواخر هفته گذشته شرکت کرد در حالیکه شامگاه دوشنبه، اکثر شرکت کنندگان در جلسه نمایندگان حزب در مجلس عوام حمایت خود را از ادامه رهبری او اعلام داشته بودند.

جلسه روز دوشنبه پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا برگزار شد که در آن، حزب کارگر، که از سال 1997 تا کنون دولت بریتانیان را در دست دارد، متحمل شکست سنگینی شد.

با اعلام نتیجه آرای رای دهندگان بریتانیایی در انتخابات پارلمان اروپا، مشخص شد که حزب کارگر با کسب کمتر از 16 درصد آرا در رده سوم پس از یک حزب کوچک این کشور قرار گرفته و تعدادی از کرسی های خود را از دست داده است.

همچنین، در خلال چند هفته اخیر به خصوص در پی انتشار گزارش های رسانه ای در مورد سوء استفاده برخی از نمایندگان مجلس عوام، از جمله شماری از اعضای ارشد حزب کارگر، از مزایایی شغلی، محبوبیت آقای براون به شدت تنزل کرده است هر تعدادی از نمایندگان احزاب مخالف نیز با همین اتهام مواجه بوده اند.

نتابج بحران اقتصادی به خصوص افزایش نرخ بیکاری که بر اساس برخی آمار به مرز 9 درصد نزدیک می شود، بر حمایت عمومی از دولت و شخص گوردون براون، که پیش از تصدی سمت نخست وزیری، در مقام وزیر خزانه داری عهده دار مدیریت اقتصاد کشور بود، تاثیری منفی داشته است.

Image caption نتیجه انتخابات پارلمان اروپا ضربه دیگری بر اعتبار براون وارد آورد

علاوه بر این، در چند هفته اخیر تعدادی از اعضای دولت به دلیل ارتباط با رسوایی سوء استفاده از مزایای شغلی نمایندگان و یا به نشانه مخالفت با ادامه رهبری آقای براون از سمت های خود استعفا داده اند.

با توجه به اینکه دوره کنونی پارلمان بریتانیا تا ماه ژوئن سال آینده به پایان می رسد و لازم است انتخابات پارلمانی تا آن زمان برگزار شود، مخالفان آقای براون اصرار داشتند که برای جلوگیری از شکست سنگین حزب در انتخابات آتی لازم است رهبری حزب تغییر یابد.

جلسه نمایندگان مجلس عوام از حزب کارگر در روز دوشنبه با حضور نخست وزیر در محل پارلمان تشکیل یافت و برای چند ساعت پشت درهای بسته ادامه یافت در حالیکه گزارشگران رسانه های عمومی در سرسرای ورودی مجلس در انتظار نتیجه این جلسه بودند.

موضوع اصلی بحث در این جلسه تصمیم گیری در مورد ادامه رهبری گوردون براون بود به نحوی که با بهبود وجهه حزب در افکار عمومی، امکان پیروزی حزب در انتخابات آینده افزایش یابد.

ادامه زمامداری براون

مخالفان آقای براون درخواست کرده بودند که در این جلسه، در مورد ادامه رهبری گوردون براون رای گیری مخفی به عمل آید و در صورت مخالفت اکثریت شرکت کنندگان با نخست وزیر، وی از این سمت کناره گیری کند.

در عمل، آقای براون و طرفداران او توانستند شرکت کنندگان در جلسه را قانع کنند که تغییر در رهبری حزب در شرایط کنونی تنها به تضعیف بیشتر موقعیت حزب می انجامد و فشار برای برگزاری انتخابات عمومی برای گزینش نخست وزیری را که با کسب حمایت رای دهندگان از برنامه های خود به این سمت دست یافته افزایش می دهد در حالیکه با توجه به نظر سنجی ها، برگزاری انتخابات در شرایط فعلی قطعا به شکست حزب کارگر منجر خواهد.

اگرچه دوره قانونگذاری پارلمان بریتانیا حداکثر پنج سال است، اما نخست وزیر تا قبل از پایان این دوره، در هر زمانی که مناسب بداند می تواند خواستار صدور فرمان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید برای گزینش نمایندگان مجلس عوام شود.

Image caption ماجرای مزایای شغلی نمایندگان موقعیت دولت را تضعیف کرده است

براساس گزارش ها، نخست وزیر در سخنانی در جلسه دوشنبه وجود نقاط ضعف در عملکرد دولت را پذیرفت و وعده داد که برای حل مسایل، به نظرات نمایندگان عضو حزب توجه بیشتری کند.

در نظام سیاسی بریتانیا، حزبی که اکثریت کرسی های مجلس عوام را در اختیار داشته باشد دولت را تشکیل می دهد و اعضای دولت همگی از اعضای مجلس عوام (مجلس انتخابی سلفی) و مجلس غیر انتخابی لردها (مجلس علیا) هستند هر چند بنا بر سنت، معمولا نخست وزیر و اعضای ارشد دولت باید نماینده مجلس عوام باشند.

معمولا رهبر حزب اکثریت در مجلس عوام مامور تشکیل کابینه می شود و سمت نخست وزیری را بر عهده می گیرد.

آقای براون از سال 2007 و کناره گیری تونی بلر، نخست وزیر سابق، به رهبری حزب انتخاب شد و به عنوان نخست وزیر، زمام امور بریتانیا را در دست گرفت.

براساس مقررات داخلی حزب کارگر، رهبر حزب با آرای اتحادیه نمایندگان حزب در مجلس عوام و پارلمان اروپا، اتحادیه های کارگری و اعضای عادی حزب انتخاب می شود و هر یک از این سه گروه، دارای آرای مساوی هستند.

در صورت کناره گیری یا درگذشت رهبر حزب، نامزدهای جانشینی او باید از سوی دست کم 12.5 درصد از نمایندگان حزب در مجلس عوام برای شرکت در رقابت ها معرفی شده باشند اما در صورتی که یکی از اعضای حزب در پارلمان به منظور برکناری رهبر حزب خود را نامزد انتخابات رهبری کرده باشد، برای ورود به صحنه رقابت لازم است از حمایت دست کم 20 درصد اعضای حزب در مجلس عوام برخوردار باشد.

اعلام نامزدی داوطلبان رهبری حزب قبل از برگزاری اجلاس سالانه حزب صورت می گیرد هر چند معمولا رهبران حزب بدون رقابت هر سال به این سمت انتخاب می شوند و به خصوص هنگامی که حزب کارگر دولت را در دست دارد، تغییر رهبر حزب مگر با کناره گیری دواطلبانه خود او تحولی غیر عادی است.

مطالب مرتبط