نصب نرم افزار بحث برانگیز در کامپیوترهای چین

دولت چین گفته است نرم افزاری جدید و بحث برانگیز را در تمام کامپیوترهایی که در این کشور به فروش می رسد، نصب می کند.

دولت چین می گوید هدفش از نصب این نرم افزار، محافظت از کودکان در برابر محتویات خلاف اخلاق عمومی و همچنین خشونت بار در اینترنت است.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین می گوید این نرم افزار جدید، که باید در تمام کامپیوترهایی که از اول ماه ژوئیه به بعد در چین به فروش می رسد، نصب شده باشد، تمام محتویات پورنو و خشونت بار در اینترنت را فیلتر خواهد کرد.

مقرراتی که برای دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در چین در نظر گرفته شده، یکی از سخت ترین مقررات در جهان است. با این حال سایت های پورنوگرافی (مطالب و تصاویر خلاف اخلاق عمومی)، در چین به راحتی قابل دسترسی است.

منتقدان می گویند از نرم افزاری که مانع از دسترسی کاربران اینترنت به این گونه سایت های اینترنتی می شود، ممکن است برای مسدود کردن سایت هایی استفاده شود که حزب کمونیست این کشور آن را به لحاظ سیاسی حساس می داند.

مدت هاست که جستجو برای بسیاری از مطالب سیاسی، مانند رخدادها در تبت، قتل عام تظاهرکنندگان در میدان تیانانمن پکن یا دموکراسی، مسدود بوده است.

اما بسیاری از کاربران اینترنت در چین یاد گرفته اند چگونه برخی از این فیلترها را بشکنند و وارد این سایت ها شوند.

همچنین به طور فزاینده ای ناراضیان در چین برای انتقاد از فساد اداری و سوء استفاده مقام های دولتی از قدرتی که در اختیار دارند، به اینترنت روی آورده اند.

دولت چین، که با هر گونه چالشی علیه اختیارات خود، خصمانه برخورد می کند، ممکن است به این نتیجه رسیده که برای مقابله با این چالش ها به ابزار بیشتری نیاز دارد.

مطالب مرتبط