محاکمه زندانی گوانتانامو در نیویورک

احمد گیلانی
Image caption گفته می شود احمد گیلانی یکی از محافظان شخصی اسامه بن لادن بوده است

مقامات آمریکا می گویند یک زندانی گوانتانامو که قرار است در این کشور محاکمه شود، وارد نیویورک شده است. این اولین بار است که محاکمه یک زندانی گوانتانامو در داخل خاک آمریکا صورت می گیرد.

احمد گیلانی، که تانزانیایی الاصل است و در سال 2004 در پاکستان دستگیر شده، در ارتباط با بمبگذاری های سال 1998 در سفارتخانه های آمریکا در شرق آفریقا محاکمه خواهد شد.

انتظار می رود که او امروز (9 ژوئن)، در دادگاهی در محله منهتن نیویورک، حاضر شود.

احمد گیلانی همراه با شمار دیگری از زندانیان موسوم به زندانیان "با ارزش"، در سال 2006 به بازداشتگاه آمریکا در گوانتانامو منتقل شد.

انتقال او به نیویورک در حالی صورت گرفته است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سخت در پی پیدا کردن راهی بوده تا خلف وعده نکند و طبق شعارهای انتخاباتی آقای اوباما، گوانتانامو را در عرض اولین سال ریاست او تعطیل کند.

گزارشگران می گویند طرح تعطیل شدن بازداشتگاه گوانتانامو و همچنین محاکمه برخی از مظنونان این زندان توسط دولت آمریکا، با محاکمه آقای گیلانی محک زده خواهد شد.

دولت آمریکا امیدوار است برخی از زندانیان را به کشورهای مختلف منتقل کند اما مذاکره در این باره با دشواری هایی مواجه شده است. یکی از مسائلی که باعث دشوار شدن این مذاکرات شده، این بوده که آیا آمریکا نیز حاضر است از کشورهای دیگر زندانی مظنون به اقدامات تروریستی بپذیرد؟

در بحبوحه مخالفت های گسترده با منتقل کردن زندانیان گوانتانامو به سرزمین اصلی آمریکا، کنگره این کشور با درخواست دولت باراک اوباما برای تامین هزینه تعطیل شدن گوانتانامو مخالفت کرده است.

راب واتسون، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی، می گوید پرونده احمد گیلانی از خیلی لحاظ ها کم دردسرترین پرونده برای دولت آمریکا قلمداد می شود چون او اولین کسی بود که بعد از تحقیقات گسترده پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، به دست داشتن در اقدامات تروریستی متهم شناخته شد و به همین دلیل مدارک زیادی علیه او وجود دارد.

گزارشگر بی بی سی می گوید بیشتر زندانیان گوانتانامو هرگز متهم نشده اند و محاکمه آنها در دادگاه های جنائی معمولی دشوار خواهد بود.

عذرخواهی

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا، امروز با انتشار بیانیه ای گفت: "احمد گیلانی با حاضر شدن در دادگاهی فدرال باید به خاطر نقشی که ظاهرا در بمبگذاری های سفارت های آمریکا در تانزانیا و کنیا و قتل 224 نفر داشته است، پاسخگو باشد."

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که آقای گیلانی با 286 جرم مواجه است. این جرائم شامل همدستی او با اسامه بن لادن و دیگر اعضای شبکه القاعده، کشتن آمریکایی ها در سراسر جهان و قتل تک تک افرادی می شود که در بمبگذاری های هفتم اوت سال 1998 کشته شدند.

یادداشت هایی که از جلسه تفهیم اتهام در ماه مارس 2007 بایگانی شده است، نشان می دهد که آقای گیلانی اعتراف کرده است که مواد منفجره ای را که برای حمله به سفارتخانه آمریکا در شهر دارالسلام تانزانیا، استفاده شده بود، به بمبگذران تحویل داده است.

با این حال او در آن جلسه گفته بود که از این حمله پیش از رخداد آن، اطلاع نداشته است و از دولت آمریکا و خانواده قربانیان عذرخواهی کرده است.

گفته می شود که احمد گیلانی اوایل دهه هفتاد میلادی در جزیره زنگبار تانزانیا متولد شده است و به زبان انگلیسی کاملا مسلط است.

ادعا شده که او در شبکه القاعده درجات متخلف ارتقاء را پشت سر گذاشته و یکی از محافظان شخصی اسامه بن لادن بوده است.

بنا به یادداشت های جلسه تفهیم سال 2007، او اعتراف کرده که پس از بمبگذاری ها در شرق آفریقا، از اردوگاه آموزشی القاعده در افغانستان دیدن کرده است اما منکر شده که یکی از اعضای این شبکه است.

تحلیلگران احمد گیلانی را شخصیتی مهم در میان مظنونان اقدامات تروریستی توصیف کرده و گفته اند که او احتمالا توسط ایمن الظواهری، دومین فرد تصمیم گیرنده در شبکه القاعده، به شرق آفریقا اعزام شده بود.

گفته شده است که آقای گیلانی بعد از این که در سال 1998 متهم شد به افغانستان گریخته است.

مطالب مرتبط