دیدار نماینده اوباما با محمود عباس در رام الله

Image caption جورج میچل و محمود عباس

جورج میچل، فرستاده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه در رام الله در کرانه غربی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده است.

سفر آقای میچل به منطقه در راستای تلاش های آمریکا برای به جریان انداختن روند صلح خاورمیانه صورت می گیرد.

آقای میچل روز سه شنبه در بیت المقدس با رهبران اسرائیل دیدار کرد و به آنها گفت که ایالات متحده خواهان آن است تا اسرائیل و طرف فلسطینی مذاکرات برای صلح را آغاز کنند.

جورج میچل به مدت چهار ساعت با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مذاکرات فشرده ای داشت.در این دیدارها فرستاده آمریکا بار دیگر بر تعهدات "تزلزل ناپذیر" کشورش نسبت به امنیت اسرائیل تاکید کرده است.

جورچ میچل در این دیدار گفت که آمریکا تاسیس یک کشور فلسطینی را تنها راه حل سیاسی پایدار برای مناقشه ای می داند که دهها سال است ادامه دارد.

در همین حال گروه حماس در مناطق فلسطینی بار دیگر اعلام کرده که تشکیل کشور مستقل فلسطینی را در چارچوب مرزهای 1967 می پذیرد.

خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که این گروه نیروی مثبتی در حل مشکلات منطقه خواهد بود.

جورج میچل، فرستاده خاورمیانه ای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پس از مذاکرات با مقام های فلسطینی به مصر، لبنان و سوریه سفر می کند تا با مقام های این کشورها در باره روند صلح خاورمیانه گفت و گو کند.

در همین حال گفته شده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در یک سخنرانی در باره سیاست های خارجی خود توضیح خواهد داد. آقای نتانیاهو تا کنون از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت نکرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است تا زمانی که اسرائیل ساخت شهرک های یهودی نشین را به حالت تعلیق در نیاورد و آشکارا از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت نکند، سر میز مذاکره باز نمی گردد.

باراک اوباما در جریان سخنرانی اخیر خود در قاهره گفت در حالی که پیوندهای آمریکا با اسرائیل ناگسستنی است ولی مصیبت فلسطینیان "غیرقابل تحمل" است و اسرائیلی ها باید "حق موجودیت فلسطین" را بپذیرند.

مطالب مرتبط