انفجار در جنوب عراق چندین کشته و زخمی داد

انفجار در عراق - عکس آرشیوی
Image caption منابع آمریکایی نسبت به از سرگیری خشونت فرقه ای نگران هستند

انفجار بمب در شهری در جنوب شرق عراق چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

در ساعات قبل از ظهر روز چهارشنبه، 10 ژوئن (20 خرداد)، یک اتومبیل بمب گذاری شده در بازار شهرک بطحاء، واقع در حدود چهل کیلومتری غرب شهر ناصریه، منفجر شد و مقامات محلی گفته اند که در این انفجار حدود سی نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شده اند.

شهردار بطحاء گفته است که بمب گذاران اتومبیل حامل مواد منفجره را حدود ساعت 9 صبح و هنگام ازدحام مردم در محله مرکزی شهر منفجر کردند.

به گفته وی، تعدادی زن و کودک در میان کشته شدگان این حادثه بوده اند.

بطحاء از جمله شهرهای عمدتا شیعه نشین عراق است و اگرچه هنوز هیچ گروه و سازمانی مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده نگرفته، اما منابع نظامی آمریکایی گفته اند این بمب گذاری نشانه عملیات شبکه القاعده را دارد.

بمب گذاری روز چهارشنبه در حالی گزارش می شود که قرار است نیروهای آمریکایی تا پایان ماه ژوئن از تمامی مناطق شهری عراق خارج شوند و حفظ امنیت این مناطق را به نیروهای امنیتی عراق بسپارند.

با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شهری، تعداد بمب گذاری در شهرهای عراق در چند هفته اخیر افزایش یافته است.

نظامیان آمریکایی نگران آن هستند که گروه های تندرو سنی، که گفته می شود با گروه های وابسته به شبکه القاعده ارتباط دارند، از خلاء ناشی از خروج آنان از مناطق شهری بهره برداری کنند و در صدد ایجاد تنش فرقه ای برآیند.

درگیری های فرقه ای و اقدامات خشونت آمیز در عراق در پی اجرای سیاست دولت سابق آمریکا حاوی افزایش نیروهای این کشور از اوایل سال 2007 به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

در گذشته، منطقه جنوب شرق عراق، که اکثر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می دهند، شاهد درگیری بین گروه های رقیب شیعه بوده است که با مداخله ارتش عراق و تحکیم حضور دولت مرکزی، کمابیش از میان رفته است.

مطالب مرتبط