نگرانی سازمان ملل درباره بیجا شدگان تامیل

بیجا شدگان سریلانکایی

مارک کاتز ، از مقام های سازمان ملل متحد که در سریلانکا مستقر است می گوید نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تعداد زیادی از غیر نظامیانی که بر اثر درگیریهای چند ماه اخیر در این کشور بیجا شده اند باید برای مدت طولانی در اردوگاههای دولتی زندگی کنند.

آقای کاتز به نقل از مقامات سریلانکا می گوید که آنها انتظار ندارند که تعداد زیادی از این بیجا شدگان در شش ماه آینده به مناطق اصلی سکونت خود برگردند.

این مقام سازمان ملل متحد افزوده است که مقامات سریلانکا تلاش دارند که تسهیلات ایجاد شده در این اردوگاهها را با هدف سرویس دهی طولانی مدت تر ایجاد کنند.

در همین حال مقامات سریلانکا عنوان کرده اند که آنها مطابق برنامه زمان بندی شده برای اسکان مجدد و دایمی بیجا شدگان، پیش می روند.

در پی درگیریهای شدید بین دولت سریلانکا و شورشیان ببرهای تامیل، تعداد زیادی از غیر نظامیان در منطقه آواره شدند که دولت سریلانکا برای اسکان آنها اردوگاههایی ایجاد کرد. این درگیریها در نهایت دست کم از نقطه نظر نظامی، منجر به شکست ببرهای تامیل شد.

در اثر حملات ارتش سریلانکا به ببرهای تامیل تعداد زیادی از رهبرهان بلند پایه این گروه از جمله رهبر آنها کشته شدند.

پیشتر دولت سریلانکا پیشنهاد مقامات باقیمانده جدایی طلبان ببرهای تامیل برای ورود به فرآیند مسالمت آمیز مشارکت سیاسی را رد کرد.

گوتابهایا راجاپاکسا، وزیر دفاع سریلانکا، در مصاحبه ای با بی بی سی در خصوص این تصمیم دولت گفت که نمی توان اطمینان داشت که طرفداران این گروه دست از گرایش های "تروریستی" برداشته باشند و با قبول وعده آنان برای کنار گذاشتن خشونت، اجازه داد آزادانه به فعالیت سیاسی دست بزنند.

گوتابهیا راجاپاکسا، که برادر رئیس جمهوری سریلانکاست، افزود که اعتقاد ندارد که ببرهای تامیل پس از سال ها مبارزه خشونت آمیز برای دستیابی به هدف خود، واقعا در صدد مشارکت صلح آمیز در فرآیندهای سیاسی برآمده باشند.

در اواخر ماه مه ارتش سریلانکا سرانجام توانست پس از چند ماه عملیات نظامی، آخرین مقاومت شبه نظامیان ببرهای تامیل را در هم بشکند و به حدود سه دهه فعالیت خشونت آمیز و عملیات نظامی این گروه پایان دهد.

وزیر دفاع سریلانکا همچنین گفت که در هر حال، وی دیگر "توجهی به گروه ببرهای تامیل ایلام" ندارد و این سازمان را فاقد اهمیت نظامی و سیاسی محسوب می کند.

در مورد نحوه مشارکت اقلیت تامیل در امور سیاسی سریلانکا، گوتابهایا راجاپاکسا اظهار داشت که در حال حاضر "احزاب تامیل به تعداد کافی" در صحنه سیاسی این کشور فعالیت دارند و می توانند منافع و نظرات تامیل ها را به خوبی بیان کنند.

سخنان آقای راجاپاکسا واکنشی به مصاحبه سولاراسا پاتهاماناتهان، سخنگوی جدایی طلبان تامیل با بی بی سی بود که گفت این گروه اکنون آمادگی دارد روش های خشونت آمیز را کنار بگذارد و از راه های مسالمت آمیز و با استفاده از امکانات سیاسی برای احقاق حقوق مردم تامیل فعالیت کند.

آینده تامیلها

با شکست نظامی ببرهای تامیل، بخش هایی از منطقه تامیل نشین شمال سریلانکا که سالها تحت تسلط این گروه بود در اختیار دولت مرکزی قرار گرفته است و ظاهرا، شبه نظامیان وابسته به این سازمان نیز پراکنده شده اند.

در عین حال، برخی ناظران گفته اند با توجه به نارضایتی اقلیت تامیل از نحوه برخورد دولت مرکزی سریلانکا که همواره اکثریت سینهالی بر آن مسلط بوده، نمی توان اطمینان داشت که زمینه بروز مجدد نا آرامی و اقدامات خشونت آمیز به طور کامل از میان رفته باشد.

سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام در سال 1976 به منظور پیشبرد خواست های اقلیت تامیل پایه گذاری شد و از اوایل دهه 1980، با هدف جدایی سرزمین های تامیل نشین و ایجاد کشور مستقل تامیل به عملیات خشونت آمیز از جمله بمب گذاری، حملات انتحاری، ترور، گروگانگیری و به تدریج، رویارویی مسلحانه با نیروهای دولتی روی آورد.

اگرچه به نظر می رسد که شکست نظامی اخیر باعث کشته شدن رهبران و از میان رفتن تشکیلات اصلی این سازمان شده باشد، این نگرانی همچنان برجاست که بدون رسیدگی به خواست های سیاسی و اقتصادی تامیل ها، ممکن است اعضای سابق ببرهای تامیل و طرفداران آن با احیای این سازمان یا تشکیل گروه های دیگر، بار دیگر اقدامات خشونت آمیز را از سر بگیرند.

همچنین، با از میان رفتن امکان پیروزی در رویارویی مسلحانه رو در رو با نیروهای دولتی، این خطر وجود دارد که حمایت از خواست های تامیل ها به شکل اقدامات تروریستی بروز کند که معمولا جان غیرنظامیان را به مخاطره می اندازد.

مطالب مرتبط