سیا: بن لادن هنوز در پاکستان است

بن لادن
Image caption سیا می گوید اسامه بن لادن همچنان در نقطه ای نامعلوم در پاکستان پنهان است.

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا می گوید اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده همچنان در نقطه ای نامعلوم در پاکستان پنهان است.

لئون پانتا، رییس سیا، بار دیگر تاکید کرد که یافتن بن لادن همچنان یکی از اولویتهای اصلی آمریکاست و افزود که امیدوار است اکنون شانس بیشتری برای شناسایی محل اختفای او وجود داشته باشد. آقای پانتا گفت :"عده ای در پاکستان اکنون به ما در شناسایی اهداف مورد نظرمان کمک می کنند." در همین حال ارتش پاکستان به عملیات خود برای هدف قرار دادن پیکارجویان در شمال غربی این کشور ادامه می دهد. در دره سوات، یکی از مناطقی که عملیات ارتش پاکستان در جریان است، نیروهای ارتش توانسته اند در طی هفته های اخیر در تلاششان برای مقابله با طالبان به موفقیتهایی دست یابند. لئون پانتا به گزارشگران گفت در حالی که ارتش پاکستان رفته رفته حلقه محاصره را بر طالبان تنگتر می کند، شانس شناسایی محل اختفای بن لادن هم بیشتر می شود. او تاکید کرد که شبکه القاعده همچنان جدی ترین تهدید علیه آمریکاست و افزود که اعضای این شبکه هنوز در مخفیگاههای خود سرگرم طرح ریزی حملاتی علیه آمریکا هستند. در روزهای اخیر، ارتش پاکستان پایگاههای قدرت پیکارجویان در مناطق قبایلی اطراف وزیرستان را هدف قرار داده است و گزارشها حاکیست که در روز جمعه هم نقاطی در نزدیکی منطقه قبیله نشین اوراکزای هدف بمباران هوایی قرار گرفته است.

پناهگاههای پیکارجویان

مقامات آمریکا منطقه وزیرستان را خطرناکترین نقطه در کره زمین توصیف کرده اند و بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که برخی از مهمترین افراد تحت تعقیب در جهان، در آنجا پناه گرفته باشند. خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید دولتهای آمریکا و افغانستان، هر دو مدتهاست که بر این اعتقادند که تمام رهبران اصلی القاعده و طالبان در یکی از پناهگاههای پیکارجویان در مناطق قبیله نشین به سر می برند. پرویز مشرف، رییس جمهور سابق پاکستان هم گفته بود که رهبران اصلی پیکارجویان احتمالا در منطقه ای در مرز پاکستان و افغانستان مخفی شده اند. اما خبرنگار ما می افزاید که مقامات پاکستان همواره تمایل داشته اند که اظهارنظرهای صریح و قاطعانه درباره محل پناهگاه های پیکارجویان را رد کنند و بگویند که اطلاعات دقیق و مشخصی درباره این پناهگاه ها وجود ندارد. بیانیه لئون پانتا، رییس سیا یک هفته پس از آن منتشر می شود که ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا در اسلام آباد گفت که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا از محل اختفای رهبر القاعده اطلاعی ندارند. در سوم ماه ژوئن، نوار صوتی منتشر شد که گفته می شد گوینده آن اسامه به بن لادن بوده است. این نوار صوتی، همزمان با ورود باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به عربستان سعودی در آغاز سفرش به خاورمیانه پخش شد.

مطالب مرتبط