ورود نماینده ویژه آمریکا به سوریه

جورج میچل
Image caption سناتور میچل پیش از سفر به سوریه از لبنان دیدن کرد

جورج میچل، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امورخاورمیانه برای گفتگو با رئیس جمهوری سوریه و سایر مقام های این کشور وارد دمشق شده است.

آقای میچل بلند مرتبه ترین مقام آمریکا است که از زمان آغاز به کار باراک اوباما از سوریه دیدار می کند.

تحلیلگران علت سفر جورج میچل به سوریه ارزیابی رویکرد دولت بشار اسد به تلاش های دولت باراک اوباما برای پیشبرد صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل است.

آقای میچل پیش از سفر به سوریه از لبنان دیدار کرد و به مقام های این کشور اطمینان داد نزدیکی روابط واشنگتن با دمشق به ضرر این کشور است.

آقای میچل در بیروت گفت تلاش آمریکا برای صلح در خاورمیانه به بهای زیرپا گذاشتن منافع اسرائیل نخواهد بود.

بعضی گروه های لبنانی نگران افزایش نفوذ مجدد سوریه در کشورشان هستند.

سوریه پس از ترور رفیق حریری از نخست وزیران سابق لبنان در سال 2005 و افزایش فشار جامعه بین المللی مجبور به خارج کردن نیروهای نظامی خود از این کشور شد.

سفر جورج میچل به دمشق پس از سخنزانی تاریخی باراک اوباما خطاب به جهان اسلام انجام می شوند و به گفته خبرنگار بی بی سی در سوریه، مردم این کشور امیدوارند بهبود روابط با آمریکا به لغو تحریم های اعمال شده علیه آن بیانجامد.

در این حال، مردم سوریه امیدوارند آمریکا بر فشار بر اسرائیل بیافزایند تا این کشور به تعهدات خود عمل کنند.

روابط با سوریه برای آمریکا اهمیت زیادی دارد. سوریه در لبنان نفوذ دارد ، با عراق هم مرز است، با گروه اسلامی حماس در سرزمین های فلسطینی رابطه نزدیک دارد و متحد نزدیک ایران است.

سوریه هم از رابطه با آمریکا در پی دسترسی به خواسته های خود مانند بازپس گیری بلندی های جولان و پایان تحریم های آمریکا است.

مطالب مرتبط