آمریکا به زیمبابوه کمک مالی اعطا می کند

اوباما و چانگرای در کاخ سفید دیدار کردند
Image caption اوباما و چانگرای در کاخ سفید دیدار کردند

آمریکا ۷۳ میلیون دلار به زیمبابوه کمک مالی اعطا می کند.

این خبر در دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با مورگان چانگرای، نخست وزیر تانزانیا در کاخ سفید اعلام شد.

آقای اوباما پس از این دیدار گفت می خواهد حاکمیت قانون، احترام به حقوق بشر و ارتقای بهداشت و آموزش را در زیمبابوه تشویق کند.

آقای چانگرای که از ماه فوریه و پس از ماه ها مذاکره با با رئیس جمهوری زیمبابوه به نخست وزیری رسید، مشغول دیدار از کشورهای غربی برای دریافت کمک به کشورش است.

آقای اوباما گفت او برای شجاعت آقای چانگرای که رهبر یکی از احزاب عمده مخالفان دولت رابرت موگابه بود، احترام زیادی قائل است.

آقای اوباما همچنین گفت عملکرد دولت ائتلافی در زیمبابوه پس از دوره تاریک و سختی که این کشور پشت سر گذاشته، رضایت آمیز بوده است.

خبرنگاران در واشنگتن می گویند استقبال گرم کاخ سفید از مورگان چانگرای با سیاست سال های گذشته آمریکا در برابر رابرت موگابه در تضاد است. آمریکا و کشورهای اروپایی ورود او را به آمریکا ممنوع کرده اند و حساب های بانکی او را مسدود کرده اند.

پیش تر وزیر دارایی زیمبابوه در آفریقای جنوبی اعلام کرد کشورش امسال چهار تا شش درصد رشد اقتصادی خواهد داشت.

به گفته تندای بیتی، دولت زیمبابوه اقدام هایی را برای محدود کردن فعالیت های مالی بانک مرکزی مانند استقراض خارجی به عمل آورده است.

تورم شدید در سال های گذشته اقتصاد زیمبابوه را دچار مشکلات شدیدی کرده است.

به گزارش صندوق بین المللی پول، اقتصاد زیمبابوه در سال ۲۰۰۷ شش درصد انقباض داشت. دولت زیمبابوه برای ایجاد ثبات در اقتصاد این کشور به ده میلیارد دلار نیاز دارد.

مطالب مرتبط