یک کشتی باری در آبهای عمان ربوده شد

دزدان دریایی در نزدیکی سواحل عمان یک کشتی باری را ربوده اند.

نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو) که در آبهای شاخ افریقا گشت زنی می کنند، گفته اند این کشتی باری درسواحل نزدیک عمان ربوده شده و به سمت سومالی که بیش از هزار و دویست کیلومتر از آبهای ساحلی عمان فاصله دارد، برده شده است.

ناتو ربودن این کشتی را اقدامی غیر معمول عنوان کرده است، با توجه به این که این بار این کشتی در خارج آبهای سومالی توسط دزدان دریایی ربوده شده است.

الکساندر فرناندز، فرمانده کشتی گشت دریایی ناتو در منطقه ، به خبرگزاری رویتر گفته است: " احتمالا دزدان دریایی برای انجام عملیاتشان به دنبال مناطقی هستند که در آن کشتی های جنگی کمتری برای گشت زنی وجود دارد."

تاکنون هیچ خبری در باره تعداد خدمه این کشتی و ملیت آنها منتشر شده است.

در هفته گذشته، نیروی دریایی امریکا نسبت به گسترش دامنه عملیات دزدان دریایی سومالیایی در خارج از سواحل شرق افریقا هشدار داد.

نیروی دریایی امریکا گفته است دزدان دریایی با پشتیانی کشتی های بزرگتر دامنه عملیات خود را به خارج سواحل سومالی گسترش داده اند.

آب های داخلی سومالی به رغم حضور گشتی های نیروی دریایی آمریکا از جمله ناامن ترین آب های جهان است.

سومالی یکی از مناطق فعالیت دزدان دریایی است و دزدان دریایی تاکنون 14 کشتی را ربوده و بیش از 200 خدمه را در اختیار دارند.

سومالی از 1991 تا کنون، دولت کارآمدی نداشته است و دزدان دریایی در این مسیر به کشتی ها حمله و باجگیری می کنند. کشتی هایی که برای کمک فرستاده می شوند، نیز با آر پی جی و سلاح های خودکارمورد حمله قرار می گیرند و کمک رسانی مشکل می شود.