اسرائیل شروط تشکیل کشور فلسطینی را تشریح کرد

بنیامین نتانیاهو
Image caption سخنان آقای نتانیاهو خشم فلسطینی ها را برانگیخته است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده است که از تشکیل کشور فلسطینی حمایت خواهد کرد اما به شرطی که با خلع سلاح کامل همراه باشد.

وی گفت که کشور فلسطینی باید فاقد هر گونه ارتشی باشد، هیچ کنترلی بر آسمان نداشته باشد و هیچ راهی برای قاچاق سلاح به آن وجود نداشته باشد.

او در سخنانی که چند هفته پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا او را ترغیب کرد با راه حل مبتنی بر تشکیل کشور فلسطینی در کنار اسرائیل موافقت کند ایراد شد، گفت فلسطینی ها باید اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی بپذیرند.

رهبران فلسطینی با خشم به این سخنان واکنش نشان دادند و او را به تخریب طرح های صلح متهم کردند.

پل وود خبرنگار بی بی سی می گوید پذیرش اصل یک کشور غیرمسلح فلسطینی - هرچند مشروط - از سوی آقای نتانیاهو بدعتی در دولت تازه اسرائیل است و این همان چیزی است که کاخ سفید به دنبال آن است.

اما خبرنگار ما می گوید که مساله این است که آیا این اقدام برای جبران عدم تحرک در مورد مساله شهرک های یهودی نشین در نواحی اشغالی کرانه باختری، کافی خواهد بود یا نه.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است که او خواهان توقف فعالیت های شهرک سازی توسط یهودیان اسرائیل است.

اما آقای نتانیاهو در سخنان خود در دانشگاه بار-ایلان گفت که شهرک نشین ها "دشمن صلح" نیستند و از موضع خود دایر بر حمایت از "رشد طبیعی" در شهرک های موجود کوتاه نیامد.

مسائل آزارنده

رهبر اسرائیل پیشنهاد کرد فورا و "بدون پیش شرط" با فلسطینی ها وارد گفتگو شود.

وی گفت: "ما می خواهیم مثل همسایگانی خوب در صلح کنار شما زندگی کنیم."

آقای نتانیاهو همچنین گفت مایل است در جستجو برای رسیدن به توافق صلح خاور میانه، به دمشق، ریاض و بیروت برود.

وی در ادامه به برخی از موانع عمده در مذاکرات با فلسطینی ها طی سالیان پرداخت.

از جمله مهمترین آنها مساله پناهندگان فلسطینی است که در سال های 1948 و 1949 از مناطق تحت کنترل اسرائیل گریختند.

فلسطینی ها می گویند که این گروه و میلیون ها نفر از اعقاب آنها حق بازگشت به اسرائیل را دارند اما اسرائیل همواره این درخواست را رد کرده است.

آقای نتانیاهو گفت: "مشکل پناهندگان فلسطینی باید خارج از مرزهای کشور اسرائیل حل شود."

"هر درخواستی برای اسکان پناهندگان در داخل اسرائیل، اسرائیل را به عنوان کشوری برای مردمان یهودی تضعیف می کند."

مساله دیگری که دو طرف در مورد آن دچار اختلاف نظر شدید هستند وضعیت بیت المقدس (اورشلیم) است.

آقای نتانیاهو اصرار ورزید که این شهر باید "پایتخت متحد اسرائیل" باشد هرچند فلسطینی ها خواستار تقسیم آن هستند تا بخشی از آن بعدا به پایتخت کشور فلسطینی بدل شود.

نبیل ابو ردینه، سخنگوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت که سخنرانی رهبر اسرائیل "تمامی ابتکارات صلح در منطقه را تخریب می کند."

یاسر عابد ربو، دیگر دستیار آقای عباس، به خبرگزاری فرانسه گفت که شناسایی اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی به این معنی است که از فلسطینی ها بخواهیم "به بخشی از جنبش جهانی صهیونیسم بدل شوند."

در همین حال جنبش پیکارجوی حماس نیز که نوار غزه را کنترل می کند گفت که این سخنرانی "ایدئولوژی نژادپرستانه و افراطی" آقای نتانیاهو را آشکار می کند.

مطالب مرتبط